Strångsjö Stensborg

4 ROK 64 KVM 4 500 000 KR

Se bilder Planritning

LANTLIG IDYLL PÅ DRÖMLIK SJÖTOMT MED ÖPPEN SPIS OCH BASTU

FOTO: ONO STYLING: WALLMÉN TEXT: TÄCKENSTRÖM

Efter en kort tur på snirkliga skogsvägar välkomnar Stensborg: det tidigare 1800-tals torpet vid Fäbodasjön, som numera är ett modernt och ljuvligt hus omgivet av en enorm sjötomt. Här finns gott om utrymme för en hel stor familj och långväga gäster! Huvudbyggnaden rymmer tre sovrum på ovanvåningen, en trappa ner finns både ett stort kök med matsal, ett nytt badrum och det härliga vardagsrummet med öppen spis. Huset är isolerat och nyttjas med fördel året runt. Trädgårdstomten bjuder på fruktträd, bärbuskar och rosor samt en trevlig gäststuga. Nere vid sjön finns bastun i den före detta tvättstugan och den stora flytbryggan för sol och bad. Om livet blir alldeles för stillsamt ute vid sjön erbjuder Katrineholm många sevärdheter, större trivsamma badplatser, flera caféer och restauranger väl värda ett besök. Till Katrineholm är det cirka 1,5 mil och huvudstaden ligger på ett avstånd om cirka 16 mil (ca 1 timme och 50 minuter bort). Det är goda tågförbindelser från Stockholm till Katrineholm som nås på dryga timmen. Detta tillsammans med moderna bekvämligheter, bla nyligen installerat fiber och laddstolpe för elbil, ger goda möjligheter att pendla. Både härliga långa somrar, mysiga höstdagar med svamp- och bärplockning och vackra vinterdagar med skridskoåkning på sjön kan spenderas i stugan. Besiktningsprotokoll finns under dokument på hemsidan.

DENNA BOSTADEN ÄR SÅLD FÖR 4 500 000 kr

Fakta

BOSTADSTYP

Friliggande villa

UPPLåTELSEFORM

Friköpt

ADRESS

Strångsjö Stensborg

OMRåDE

Södermanlands län

RUM

4 rum

AREA

64 kvm + 67 kvm biarea, taxeringsinformation, (Övervåning med tre sovrum samt stora delar av gästhus är biyta pga lägre takhöjd).

PRIS

4 500 000 kr slutpris

TAXERINGSKOD

220, Småhusenhet, bebyggd

TAXERINGSVäRDE

2 115 000 KR - Småhusbyggnad 389 000 KR, Småhusmark 1 726 000 KR

SUMMA PANTBREV

2 400 000 KR

TOMTAREAL

13 780 kvm

TOMTTYP

Natur och trädgårdstomt inkl. vatten

VATTEN/AVLOPP

Enskilt vatten året om (borrad brunn). Enskilt avlopp/reningsverk.

RäTTIGHETER

Gemensamhetsanläggning: Katrineholm Malms-Fäboda GA:1 ändamål: Vägar, Samfällighet: Katrineholm Malms-Fäboda S:1

Byggnad

UPPLåTELSEFORM

Friköpt

BYGGNADSåR

1890

UPPVäRMNING

Direktverkande el

ENERGIDEKLARATION

Ej nödvändig

ENERGIKLASS

Ingen angiven

FASAD

Trä, lockpanel

STOMME

Trä

FöNSTER

2-glas kopplade.

BJäLKLAG

Trä

TAK

Betongpannor

GRUNDLäGGNING

Stengrund

VENTILATIONSTYP

Självdrag

VATTEN/AVLOPP

Enskilt vatten året om (borrad brunn). Enskilt avlopp/reningsverk.

FASTIGHETSBET

Malms-Fäboda 1:11

Driftskostnader

UPPVäRMNING

10 000 kr/år

EL

5 000 kr/år

VA

2 500 kr/år

RENHåLLNING

800 kr/år

VäG, SAMF

500 kr/år

SOTNING

500 kr/år

FöRSäKRING

1 000 kr/år

TOTAL DRIFTSKOSTNAD

20 300 kr/år, utöver detta tillkommer kostnad för fastighetsavgift/skatt 10 074 KR

DRIFT RäKNAT På

5 personer

TOMTBESKRIVNING

Fastighetens landareal är 13 780 kvm, den totala ytan är uppskattad till 28 000 kvm. Vattenarealen är inte uppmätt av Lantmäteriet.

Bostadsbeskrivning

Allmänt:

Det blir inte så mycket mer svensk lantlig idyll än detta. Ett gammalt och väl omhändertaget torp i mysig skog just intill en liten sjö. Med bevarad känsla för svunna tider är huset moderniserat med bekvämligheter såsom tvättmaskin, diskmaskin, nyindraget höghastighetsfiber och nytt badrum med vattentoalett. Genomgående i huvudbyggnaden hittas trivsamma detaljer som vackert trägolv, vitmålat trätak och vita snickerier, som tillsammans skapar en rogivande miljö –precis så som det ska vara för att kunna släppa stadens brus oavsett om det är som ett semesterboende eller året runt hem.

Rummen:

Hallen ger ett mjukt välkomnande med dovt gråa väggar och vita snickerier, här finns ingång till badrummet och tillgång till trappen upp till ovanvåningen. Husets badrum med dusch och toalett byggdes för ett par år sedan av lokala fackmän från Katrineholm. Rummet går i grått och grönt kakel på väggarna med vitt kaklat golv. Tvättmaskin och golvvärme står för bekvämligheterna.

Vidare in i huset öppnar köket upp med trivsamma trädetaljer och ljust kakel ovanför diskbänken. Här är det gott om förvaring och arbetsytor för att kunna laga sommarluncher såväl som för att förbereda härliga middagar i goda vänners lag. I köket finns en fungerande vedspis som sprider skön värme inte minst på höst och vinter.

Matsalen intill får ett underbart ljus från den spröjsade dubbeldörren helt i glas, direkt utanför finns en av tomtens alla uteplatser och ett litet trädgårdsland med färska kryddor. På väggarna i matsalen såväl som på väggarna i glasverandan sitter pärlspont i ljusgrön kulör som fint binder ihop hemmet.

Även utanför glasverandan finns en utmärkt plats att möblera, allt för att kunna njuta av solens strålar oavsett tid på dygnet. Huset ligger i underbart söderläge och har sol från morgon till kväll.

Vardagsrummet är rymligt med två stora fönsterpartier i vartdera väderstreck som låter den underbara naturen utanför komma in. Regniga sommardagar såväl som lugna höstkvällar spenderas med fördel framför en tänd öppen brasa med en god bok eller ett brädspel för hela familjen.

På ovanvåningen av huvudbyggnaden huserar tre stora sovrum, alla ljusa och med goda förvaringsmöjligheter i inbyggda garderober och skåp. Sovrummet passar väl in i den lantliga miljön med mönstrade tapeter i mjuka färger.

Trädgård och uthus:

I ett alldeles eget kungadöme kan ni promenera runt på den 28 tusen kvadratmeter stora sjötomten (ca hälften egen vattenyta) i er egna privata sfär. En del av tomten är iordningställd till trädgård och här finns det uteplatser runt huset i alla väderstreck, så att det oavsett tid på dygnet går att njuta av solens strålar. Bland buskar och bersåer hittas flera olika rossorter och bra odlingsjord för den som tycker om att påta i trädgården. Äppelträd, bärbuskar och rabarber ger den gemytliga lantliga känslan när det går att spara sommaren genom att frysa in, safta eller baka med den egna skörden.

Nere vid sjön, i den före detta tvättstugan, finns det numera en vacker och nybyggd bastu med utsikt över sjön och den stora flytbryggan ger utmärkt tillgång till många och långa bad. En smart finess är pumpen som från tvättstugan fördelar vatten från sjön till sju stycken kranar fördelade över tomten, perfekt när det blir torrt om sommaren och man vill vattna trädgården.

På tomten finns det en gäststuga, kallad ”sommarstugan”, den täta och praktiska jordkällaren om hela åtta kvadratmeter, en lada med isolerad snickarbod, förrådsutrymme, garaget om 35 kvadratmeter för åkergräsklipparen och vind ovanpå. Vid bastun nere vid vattnet finns ytterligare förvaringsmöjligheter.

Arkitektur

ARKITEKT: Ombyggt 1985

På den enorma tomten som också inkluderar delar av Fäbodasjön byggdes här ett litet vinterbonat torp redan år 1890. Torpet låg privat och ensligt till med egen väg och helt utan insyn. Kanske var det den rogivande ensamheten som Ivar, maskinist på Claestorps torvströfabrik, och Hedvig, sömmerska, såg fram emot när de år 1929 köpte torpet. Här kunde de tillsammans odla grönsaker, föda upp kycklingar och plocka bär som de sedan sålde på torget inne i Katrineholm. Ivar gick sedermera bort 1951 och efter även Hedvigs bortgång 1974 tog parets dotter Solweig med make Karl-Erik över Stensborg. Tillsammans har de två under 20 års tid renoverat och rustat upp huset till en modern standard, bland annat har samtliga av husen på tomten fått el installerat tack vare att Karl-Erik hade en egen elfirma i nästan 50 års tid. För fem år sedan var det dags för Stensborg att träffa en ny familj som vidare har moderniserat och tagit hand om huset. Nu har bostaden fått ett nytt badrum med vattentoalett. Tvättmaskin, diskmaskin och andra bekvämligheter har tillkommit och fiber har installerats. Allt för att passa såväl barnfamiljen som vill kunna njuta av semesterboendet, som för den som önskar bosätta sig här året runt.

Architecture

Område

När Pysslingen i Selma Lagerlöfs bok Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige stannade till vid Stora Djulö Herrgård i Katrineholm myntades uttrycket ”Den sköna lustgården”. Det är precis så Katrineholm marknadsförs, som en skön lustgård och ett Sverige i koncentrat. Katrineholm är en trevlig stad, på kort avstånd från till exempel Stockholm. Närmsta samhälle är den lilla och trevliga byn Strångsjö. På vägen mot Stensborg är det ypperligt att stanna till i Katrineholm där allt som kan behövas i form av mataffärer, systembolag, apotek och annan typ av service kan plockas upp. Stensborg ligger också 20 minuter från vackra Norrköping. Om livet blir alldeles för stillsamt ute vid sjön erbjuder Katrineholm och Sörmland många sevärdheter, loppisar samt större trivsamma badplatser, flera caféer och restauranger väl värda ett besök. För den idrottande eller kulturellt intresserade finns det allt från padelbanor och simhall till Reijmyre Glasbruk och Torslunds kagge. Kolmården är ett roligt utflyktsmål i närheten.