Brf äppelträdet nm 94-96 är en äkta förening som upplåter 78 lägenheter med bostadsrätt samt 2st lokaler. Föreningen äger marken.
År föreningen övertog fastigheten: Föreningen bildades år 1999
målning av fönster
Renovering av balkonger
Byte av avlopps stammar
Renovering av badrum, WC och kök
Byte av stigare och ledningar
Renovering rökkanaler
2005 Målning av trapphus
2006 Byte av fläktar
2012 Nytt tätskikt
2013 OVK, installation av bredband
2016 fönster renovering
2025 Renovering av hiss
Parkering: Idag finns det 19 parkeringsplatser tillhörande förening. Hyran per månad och plats ligger idag på 1 150 kr (2023).
Föreningen har en belåning på ca 11,7 miljoner kronor enligt årsredovisningen. Belåning per kvadrat ca 1,800kr. Inga planerade avgiftshöjningar i dagsläget, höjning gjordes januari 2025.
Gemensamma utrymmen: Gästlägenhet, tvättstuga, cykelrum, barnvagsförråd samt takterass.
Bredband, leverantör: Ownit
Delat ägande godkänns.
Ovanstående grundas på information från föreningens årsredovisning samt genom kontakt med styrelsen. Uppgifter som är av särskild vikt för köparen bör kontrolleras med föreningen. Se gärna föreningens hemsida: http://appeltradet.org/
Det byggdes åtskilligt under 1930-talets början i kvarteren kring Norr Mälarstrand, som också kom att bli Kungsholmens nya paradgata. Idag är det ett eftertraktat bostadsområde i vattnets omedelbara närhet, med välbesökta promenadstråk, krogliv och grönska utanför porten. Här njuter du med fördel din nybakade frukostfralla på hantverksbageriet Petite France, eller botaniserar bland potentiella stamhak som Mäster Anders, Trattorian, Orangeriet och Mälarpaviljongen, med solig servering på pontonen sommartid. Rålambshovsparken och Smedsuddsbadet bjuder på både parkliv, bad och ett och annat kubb-parti. En promenad i motsatt riktning tar dig till Stadshuset, T- Centralen och city på dryga kvarten. Det attraktiva läget intill Kungsholmstorg bjuder även på goda kommunikationer. Här finns både innerstadsbussar och tunnelbanans blå linje vid Rådhuset, som tar dig till citykärnan på bara fem minuter. Nära är det förstås också till Fridhemsplan, med ett omfattande utbud av butiker och shopping i Västermalmsgallerian, liksom fler kommunikationsmedel.