En härlig kombination av ambition och erfarenhet
Sandra är en lösningsorienterad, driven och noggrann mäklare som älskar att möta människor och göra affärer. Hon uppskattar att ingen dag är den andra lik i mäklarvardagen och ser varje affär som en unik utmaning. Nyckeln till en lyckad bostadsaffär är att skapa en trygg och situationsanpassad process. När du anlitar Sandra får du en proffsig stöttepelare som leder dialogen framåt och ser till att båda parter känner sig som vinnare. Hennes positiva energi och skratt är smittande, och ett samtal med Sandra lämnar ofta en upplyftande känsla. Personliga hem där trivsel genomsyrar hela bostaden är dem som inspirerar Sandra mest.
Efter mångsidig erfarenhet har Sandra hittat hem i mäkleriet
Sandra är mäklaren som förstår att hemmet för många är den viktigaste platsen i livet, själva ryggraden i tillvaron. Att få ynnesten att arbeta med att förmedla dessa hem är något hon tar på största allvar. Med en professionell arbetsstil som hon utvecklat sedan 2018 och Historiska Hems kvalitativa verktygslåda med paketering och marknadsföring har Sandra många lyckade försäljningar i bagaget, och många fler på gång. Sandra är i grund och botten en söderböna, en person med en färgstark bakgrund: florist, behandlingsassistent för unga tjejer, servitris, hovmästare, bartender, butiksansvarig i klädbutik, eventkoordinator, DJ och nagelteknolog – alla erfarenheter som ger henne en unik och värdefull infallsvinkel i sitt arbete som mäklare.
En minnesvärd försäljning
En av de mest minnesvärda stunderna i Sandras karriär var när hon träffade en 93-årig säljare på hans seniorboende på Reimersholme. De drack kaffe tillsammans och han delade med sig av sina minnen från det hem där han och hans familj bott i över 40 år, i ett jugendhörnhus på Ringvägen/Hornsgatan. En sådan försäljning påminner henne om varför hon älskar sitt jobb och gör henne ödmjuk inför förtroendet att få förmedla ett så älskat hem vidare.
Lyssnar på musik och umgås med familjen för att ladda om
På fritiden uppskattar Sandra att spendera tid med vänner och familj, gärna i sällskap av god mat och dryck, gå på konsert och lyssna på musik. Kvalitetstid med dottern ger henne alltid ny kraft, och skapandet ligger henne varmt om hjärtat. En lite oväntad men lockande dröm hade varit att utbilda sig till dirigent. När Sandra behöver rensa tankarna tar hon gärna på sig hörlurarna med skön musik och promenerar runt Södermalm.
Favoritcitat
"Ingen kommer ihåg en fegis!"
Mäklarens tips på Södermalm
RE-ORIENT MATAFFÄR - på Nytorgsgatan
BRYGGARTÄPPAN - favoritstället för barnfamiljer med parken som ligger i korsningen Brännerigatan/Gotlandsgatan
MARIATORGET - ett måste-besök för nya besökare i området. Promenera gärna upp till utsiktsberget på Monteliusvägen och Ivar Los park, förbi Hornsgatspuckeln med gamla 1800-tals hus. Ett stort urval av roliga butiker finns runt Mariatorget och för lunchstopp är Falafelbaren fenomenal.
RICHE FENIX - för spontana AW’s med vänner
RESTAURANG VINA - perfekt dejt-restaurang
TRANSTRÖMER-BIBBLAN - för bokläsning på regniga dagar eller låna med sig hem en ny härlig bok
LÅNGHOLMEN - för grönområden och bad på sommaren
OMAYMA - kaffepaus på Nytorget