Allmänt
Stora fönster, två burspråk, rum i fil och en takhöjd upp till 3,30 meter skapar en påtaglig rymd, och en mängd vackra byggnadsdetaljer ger detta hem dess speciella atmosfär. Lägenheten disponerar ett stort källarförråd om cirka 14 kvm, som smidigt nås via hiss ner till källarvåningen. Man har tillgång till två hissar, vid hall plus köksingång. Bf Höken N:o 20 är en mycket välmående bostadsförening med låg belåning och medlemmar som månar om sin fastighet och flera som bott i generationer. De senaste åren har fastigheten gått igenom en varsam och omfattande renovering med till exempel stambyte, hissinsättning, ombyggnad av vind och en omsorgsfull trapphusrestaurering. Föreningen har en gemensam innergård med cykelparkering, utemöbler och grillmöjlighet. I källaren finns en nyinredd tvättstuga och en förenings-/festlokal med ett fullt utrustat kök. Huset har fått ett nyckellöst låssystem, säkerhetsdörrar överallt och fiber är indraget. 2019 firade Bf Höken N:o 20 100-årsjubileum och gjorde samtidigt en bok där husets och föreningens historia finns dokumenterad. Här finns även uppgifter om vilka som bott i de olika lägenheterna genom åren. Som kuriosa kan nämnas att en som bodde här på 1960-talet var sanktbernhardshunden Båtsman, känd från filmerna om Saltkråkan.
Hall
En centralt placerad hall, omgiven av de tre sällskapsrummen, hälsar välkommen in i våningen. Här finns klädavhängning bakom draperi och plats för till exempel byrå och sittmöbel. Hallen har dessutom utgång till en vädringsbalkong som vetter in mot gården samt gästtoalett i anslutning.
Kök
Via en serveringsgång nås ett trivsamt kök i ursprunglig placering och nyligen (2016/2018) renoverat i stil med husets byggnadsår. Här har man ett både rymligt och socialt rum med generösa arbetsytor och många skåp, bland annat en stor vitrindel. Köksinteriören har vita, speglade fronter med skålhandtag och knoppar från Sekelskifte och bänkskivor av granit. Väggarna är kaklade med vitt metrokakel samt franskt handmålat kakel vid spisen, som är en Bertazzoni 6-brännare med matchande fläktkåpa ovan. Köket har även dubbel kyl och frys samt integrerad diskmaskin. På golvet ligger svart- och vitrutig golvklinker med golvvärme. Köket har en köksingång via trapphuset från Bondegatan 1.
Vardagsrum 1
Ett stort burspråksfönster och en bred, murad öppen spis med marmortopp smyckar detta stora vardagsrum tillsammans med strama stuckaturer och fotpaneler. Rummet har två dörrar från hallen och parskjutdörrar till intilliggande rum och en platsbyggd bokhylla längs en av väggarna.
Vardagsrum 2/hörnrum
Våningens hörnrum följer som ett andra vardagsrum, med en hörnbalkong mot Götgatan, två stora fönster mot var gata och en eldstad för biobränsle. Pardörrar leder till båda intilliggande rum, vilket gör det lätt att variera mellan öppet och avskilt.
Matsal
Husets jugendursprung gör sig särskilt påmint i detta rum med vackra blyinfattade fönster i burspråk mot gatan, och som i formen även speglar ett inbyggt skåp i rummet. Cirka 75 cm höga bröstpaneler och målade väggpaneler omger rummet, som rymmer ett väl tilltaget matbord och stora middagssällskap. Rummet nås via pardörrar från hörnrummet och även direkt via dörr från hall och entré.
Sovrum x 3
Lägenheten disponeras idag med tre sovrum som alla ligger i den inre delen av bostaden, vilket skapar en lugn och privat del avskild från sällskapsrummen. Sovrum 1 är det största sovrummet, med två fönster i fil mot Bondegatan. Sovrum 2 ligger intill och har en platsbyggd loftsäng med stege, men också gott om plats för vanlig säng. Sovrum 3 är den före detta jungfrukammaren innanför köket med mysiga vinklar och fönster mot gården.
Badrum och gästtoalett
Centralt i bostaden ligger ett badrum i fin triangelform. Här finns en tak- och handdusch, wc, handfat med kommod, badrumsskåp, handdukstork och spotlights i tak. Väggarna är kaklade med vitt kakel och på golvet ligger grön marmor. Rummet har också ett fönster till gårdsbalkongen. I anslutning till entrén finns en gästtoalett med wc, handfat och vitkaklade väggar. Lägenheten har även tvättmaskin och torktumlare.