Allmänt
Lägenheten bär många spår av denna fastighets historia. Huset som byggdes mellan 1909 och 1911 har genomgått två större renoveringar (1939–1940 samt tidigt 1980-tal) vilket medfört moderniseringar och förändrade planlösningar med hopslagna lägenheter. Denna lägenhet var tidigare två mindre. Den renovering som nuvarande ägare utfört under de senaste åren knyter ihop allt på ett mycket fint sätt. Originaldetaljerna ger stor charm, som i kombination med all funktion gör detta till ett komplett hem med stor trivsel. De två serveringsskåpen är både vackra och praktiska, då de rymmer massor av saker. Mellan 2018 och 2020 har en mängd renoveringar utförts. 2018 slipades alla golv (utom i köket som renoverades senare) och behandlades med lut och hårvaxolja, och ett av sovrummen delades av och walk-in closet och garderober byggdes. 2019 målades/ytbehandlades alla rum och väggpaneler sattes upp, liksom spaljé och kontorsplats. Köket helrenoverades 2020, inkluderat nya vitvaror, avloppsdragning och interiör. Originalgolvet togs fram och behandlades. Garderober sattes in i hall och master bedroom, inkluderat målning. Förutom mycket goda förvaringsutrymmen i lägenheten disponeras också ett källarförråd om cirka 6 kvm. I Brf Kadetten 16 finns 27 lägenheter, en lokal och garage. Till huset hör en mycket fin innergård där grannar ofta samlas, särskilt runt barnen då många leker tillsammans på eftermiddagarna. De små kan roa sig med studsmatta, sandlåda och många leksaker. Det finns också olika utemöbler, grillmöjlighet samt cykelparkering under tak. Föreningens odlingsgrupp ser till att det är fullt av olika blommor och man odlar tomater, örter, sallad, rabarber och smultron som alla får smaka av. Under vintertiden lyser fina ljusslingor både på balkonger och i de två träden på innergården. Gemensam tvättstuga samt barnvagnsförråd finns i samma trappuppgång som lägenheten.
Kök
Längst till vänster i lägenheten finns ett stort och helt nyrenoverat kök i vacker och stilren shakerstil. Luckor i trästruktur från Lucks by Robo kombineras med pärlspont och väggpanel i samma kulör, samt bänkskivor och stänkskydd av kalksten. Genomgående nya vitvaror; diskmaskin, stor kyl och stor frys är integrerade i skåpinredningen och därtill finns induktionshäll och ugn. I rummet står ett stort serveringsskåpr och två fönster i bredd täcker nästan hela ytterväggen. De trärena fönsterbrädorna är ännu en fin detalj. Intill fönstren ryms ett större köksbord med stolar.
Vardagsrum
I lägenhetens andra ände finns vardagsrummet, ett stort sällskapsrum som också har två fönster i fil. Den inre delen av rummet har delats av med en fin och smart spaljé som skärmar av utan att stänga ute ljus. Innanför finns en arbetsplats med hyllor och ett väggmonterat skrivbord. Intill står ytterligare ett stort serveringsskåp som ger bra förvaring. Skåpet är ett minne från den tid då denna del var kök och serveringsgång i tidigare planlösning. Väggar och bröstpaneler i vardagsrummet är målade i en gråblå kulör och dörrar och snickerier är målade i en något mörkare nyans av samma kulör. Rummet kan skärmas av mot hallen med en stor skjutdörr.
Sovrum 1
Detta rum, bostadens master bedroom, ligger vägg i vägg med köket och är ett ljust och mysigt rum, Här finns bra förvaring från golv till tak i platsbyggda garderober. Luckorna är av märket CustomKitchen och inmålade i tålig lackfärg i samma kulör som väggarna – en behaglig grön kulör i närheten av den berömda Tant Johannas gröna.
Sovrum 2
Lägenhetens andra sovrum är idag ett barnrum. Det är också ett ljust och mysigt rum med mycket förvaring. Den inre väggen består av en hel vägg av inbyggda garderober med skåp och lådor med läderhandtag. Väggarna är målade i en sandfärgad kulör med vit panel och garderobsdörrar plus lådor är ljusgrå. Fönstren i båda sovrummen blir som en fondvägg då de upptar en stor del av ytterväggen. Här har man härlig utsikt mot takåsen mittemot och himlen ovanför.
Walk-in closet
I anslutning till hallen ligger en stor klädkammare med vägghängda hyllor på två väggar samt klädstång för hängande kläder. Detta rum skulle också kunna nyttjas som extrarum, kanske ett litet barnrum eller kontor.
Badrum
I det välplanerade badrummet finns badkar med tak- och handdusch, wc, handfat med kommod, och en toppmatad, ny tvättmaskin. Förvaring i spegelskåp och inkaklade hyllor i vägg samt lång knopplist av trä med plats för handdukar och morgonrockar. Möjlighet finns att plocka ut badkar och få än mer yta. Väggarna är kaklade i vitt och på golvet ligger ljusblå mosaik med golvvärme.
Hall
Innanför ytterdörren möter en bred och rymlig hall som binder ihop rummen i lägenheter. Här finns bra förvaring i inbyggda garderober med skohyllor och plats för galgar. Luckorna är även här från CustomKitchen. Väggar och garderober är målade i en ljusgrå kulör och panelen är vitmålad. I entrén ligger klinker i vitt och svart som skyddar trägolvet som ligger i resten av hallen. I hallen är takhöjden lägre än i övriga rum (210 cm mot 305 cm).