FOTO: HEED STYLIST: LINGSELL TEXT: LUNDGREN
Tre stora fönster i fil mot en rofylld innergård fyller den här otroligt trivsamma lägenhet med ljus samtidigt som de, tillsammans med den generösa takhöjden, ger en känsla av rymd. Lägenheten är inbjudande och ett valv förenar vardagsrummet och det rymliga köket med utrymme för att duka upp till trevliga middagar med många gäster. Planlösningen passar bra för både en singel och ett par, och sovalkoven har plats för en fullstor dubbelsäng. Dessutom finns utmärkta förvaringsmöjligheter även för två. Läget är svårslaget, och här bor man i hjärtat av Vasastan med ett fantastiskt utbud av restauranger, vinbarer, kaféer och charmiga småbutiker strax utanför det vackra 1800-talshusets gatuport. Observatorielunden breder ut sig runt hörnet, och det är även nära till Hagaparken. Med tunnelbanan, bara ett par hundra meter bort, tar man sig snabbt och smidigt till andra delar av staden.
SEPTEMBER 2026
SöNDAG
KL 15.00-15.45
Välkommen på visning - anmäl dig gärna på mäklarens hemsida!
Boka visningBOSTADSTYP
Lägenhet
UPPLåTELSEFORM
Bostadsrätt
ADRESS
Kungstensgatan 35A
OMRåDE
Vasastan
VåNING
1 av 5
RUM
1 rum
AREA
42 kvm, förvaltarens information
AVGIFT
2 811 kr/mån, inkl. Värme, vatten, kabel-tv och bredband.
ANDEL I FöRENING
4,0273 %
ANDEL AV åRSAVGIFTEN
4,0273 %
LäGENHETSNUMMER
0003
BOSTADENS INDIREKTA NETTOSKULDSäTTNING
365 696 kr, bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning har beräknats på bostadsrättens andel av årsavgift. Informationen till beräkningen är inhämtad från föreningens årsredovisning 2025.
FöRRåD
Källarförråd
PRIS
4 495 000 kr
PANTSATT
Ja
EL
3 000 kr/år
FöRSäKRING
3 000 kr/år
TOTAL DRIFTSKOSTNAD
6 000 kr/år
DRIFT RäKNAT På
1 person
Allmänt
En behaglig tystnad vilar över lägenheten, och det är ett hem som det är lätt att komma till ro i efter en stressig dag. Ljuset från de tre fönstren är otroligt fint, och de djupa nischerna pryds av vackra spegelpaneler i original från 1800-talet. Utanför fönstren breder bostadsrättsföreningens slutna innergård ut sig med lummig grönska, fin stenläggning, klassiska trädgårdsmöbler och en gammaldags gatlykta som ger ett stämningsfullt sken efter att kvällsmörkret lagt sig. Det är en välskött och trevlig förening med en familjär atmosfär grannar emellan.
Vardagsrum och sovalkov
Lägenheten, som färdigställdes i samband med totalrenoveringen av fastigheten 2005, har en öppen, ljus och luftig planlösning med en tydlig rumslighet. Vardagsrummet är lättmöblerat, och soffa, soffbord, tv-bänk, fåtöljer och bokhyllor ryms lätt och ledigt. I sovalkoven finns det plats för en fullstor dubbelsäng, och rummets fem fristående garderober sväljer det mesta i klädväg. Väggarna är målade i ljusgrått och golvet belagt med ekparkett.
Kök
Köket bjuder in till både matlagning och umgänge, och det finns plats för en matgrupp med sex stolar. Det är väl tilltaget med förvaring, och överskåpen är extra höga. Skåpen har vita luckor och lådor, och arbetsbänken är i rostfritt stål. Partiet ovanför bänken, diskhon och den infällda spishällen är klätt med vitt kakel. Utöver häll, fläkt, ugn och kyl/frys är köket även utrustat med en ny diskmaskin. Väggarna är målade i ljusgrått och golvet belagt med ekparkett som löper tröskelfritt genom ingången från hallen och den breda öppningen mot vardagsrummet.
Badrum
Badrummet inrymmer duschhörna, handfat, spegelskåp och toalett. Väggarna är klädda med vitt kakel och golvet belagt med grå klinker med golvvärme.
Hall
Hallen är välkomnande, och det finns plats för att hänga av sig ytterkläderna vid sidan av ytterdörren. Väggarna är målade i samma ljusgrå färg och golvet belagt med samma ekparkett som i övriga lägenheten.
Säljarens favoriter i området
Café Pascal: Hantverkskaffe och fantastiska surdegsbullar.
Swing by golfbaren: Perfekt AW-aktivitet med minigolf.
Bientôt inredningsbutik: Trevlig och inspirerande inredningsaffär i ett av grannhusen.
Bistro Leoparden och Snabba Katten: Två ställen som bjuder på trevliga kvällar.
Ostbutiken Odengatan: Delikatessbutik med ett brett sortiment av allt från ost och chark till nybakat bröd.
ARKITEKT: 1885, G. Thegerström
Sjökatten 14 med adress Kungstensgatan 35 uppfördes 1885 av byggmästaren G. Thegerström som även torde ha stått för ritningarna. Det är ett stolt exempel på 1880-talets italienskinspirerade nyrenässans – en arkitektur präglad av kontinental elegans och sydeuropeisk palatskänsla. Gatufasaden visar upp en klassisk och harmonisk uppbyggnad där den tunga, kraftigt rusticerade undervåningen ger huset ett grundmurat intryck. Högre upp lättar uttrycket med pampiga rundbågiga fönsteromfattningar, rustika slutstenar, markanta kornischer och triangulära pediment. Allt krönt av en rikligt detaljerad takfris med tandsnitt. Huset bevarar i huvudsak sitt ursprungliga utseende, och Stadsmuseets grönklassning innebär att det anses vara särskilt värdefullt ur historisk, kulturhistorisk, miljömässig och konstnärlig synvinkel.
BRF Sjökatten 14
Antal lägenheter och lokaler
Föreningen äger fastigheten Sjökatten 14. Förening består av 17 stycken lägenheter, varav samtliga är bostadsrätter. Föreningen har även 3 st lokaler med hyresrätt i form av en frisörsalong, en pizzeria, ett lager, allt är uthyrt.
År föreningen övertog fastigheten
Föreningen bildades 2004 och förvärvade fastigheten 2004 från Primula Byggnads AB.
Mark
Föreningen äger marken.
Förvaltare
Den ekonomiska förvaltningen sköts av MBF.
Renovering
2004-2005- Hela fastigheten gick igenom en totalrenovering. yttertak lades om på gårdshuset och renoverades på gathuset. Samtliga stammar och elstigar byttes samt nyinstallation av el & VVS i samtliga lägenheter. Samtliga lägenheter renoverades till hög standard med ekparkettgolv och exklusive material i kök med nya vitvaror och badrum med nytt porslin och kakel. Vindsvåningar med altaner byggdes både i gatuhuset
och i gårdhuset. Uteplatser byggdes till nedersta lägenheterna i gårdhuset. Balkonger monterades till alla lägenheter i gatuhuset utom vindsvåningen. Hiss ända upp till vindsvåningen installerades i gathuset. Gathusets källare renoverades med ny tvättstuga och källarförråd till samtliga lägenheter. Trapphus i gathus och gårdshus
renoverades.
2010- Gårdshusets fasad mot söder och gavlar samt gathusets fasad i bottenvåningen renoverats.
2013-2014- Genomfördes renovering av innergården: Den gamla betongen bilades bort och uteplatserna respektive sopförrådet revs. Stuprören leddes ned i dagvattenledningarna och nya brunnar monterades. Innergården fick ny stenbeläggning och ett cykelställ i metall samt sopförråd i trä, som även inkluderade ett barnvagnsförråd, byggdes upp. Nya uteplatser byggdes i sten med räcken i metall. En lykta monterades mitt på gården och uteplatserna fick belysning. I anslutning till uteplatserna anlades även en blomlåda i sten. Därutöver reparerades en trasig betongsockel och väggen inklusive plåt mot Handels fasad målades om. Innergården fick även ett vattenutkast.
2016- Gathusets fönster mot innergården renoverades och målades. Gathusets övriga fönster målningsbättrades. Ny torktumlare installerades. Ny cirkulationspump till fjärrvärmen installerades. Ny hisskorgsdörr installerades.
2017- OVK-besiktning utfördes i samtliga lägenheter.
2018- Installerades fiber av IP-Only och gruppavtal för internet tecknades med Bahnhof. Renovering av gatuporten samt viss renovering i gårdshuset utfördes.
2019- Byttes en avloppsstam ut i källaren i gårdshuset. Ett litet föreningsförråd byggdes i gårdshusets källare. Trapphusbelysningen i gårshuset byttes ut. Nytt torkskåp installerades. Ny fjärrvärmecentral installerades. Nytt porttelefonsystem med tvättstugebokning installerades. Ridåvarnare och ny belysning installerades vid bakre entrén i gatuhuset. Energideklaration utfördes.
2020- Utfördes radonmätning.
2024- OVK.
Kommande renoveringar
Inga planerade renoveringar.
Ekonomi
De långfristiga skulderna uppgår enligt årsredovisningen 2025 till 10 691 000 kr, vilket ger cirka 9 256 kr/kvm boyta. Intäkter av lokalerna uppgick till 488 520 kr. Föreningen planerar ingen avgiftsförändring- svar av styrelsen 2026-08-13.
Avgifter
För arbete med övergång av bostadsrätt får överlåtelseavgift tas ut med belopp som maximalt får uppgå till 2,5 % av gällande prisbasbelopp.
Överlåtelseavgiften betalas av köparen. För arbete vid pantsättning av bostadsrätt får pantsättningsavgift tas ut med belopp som maximalt får uppgå till 1% av gällande prisbasbelopp. Pantsättningsavgift betalas av pantsättaren.
Gemensamma utrymmen
Trevlig innegård med sittgrupp. Tvättstuga i källaren utrustad med två tvättmaskiner, en torktumlare och ett torkskåp. Cyklarna parkeras på innergården.
Parkering
Boendeparkering på gatan.
Bredband och tv
Bredband via fiber från Bahnhof (1000/1000) samt kabel-TV från Tele2 (basutbud).
Juridisk person
Juridiska personer accepteras inte.
Delat ägande
Det är ok med släkt/föräldrar/barnägande, men minst 50 % måste ägas av den som bor i lägenheten. Max 3 delägare tillåts.
Föreningens hemsida
sjokatten.com
Kontroll
Ovanstående grundas på information från föreningens hemsida, årsredovisning 2025, stadgar och kontroll med styrelsen. Uppgifter som är av särskild vikt för köparen bör kontrolleras med föreningen.
Namnet Sibirien uppstod under sent 1800-tal då kvarteren norr om Odengatan ansågs ligga så långt bort från stadskärnan att det liknades vid det avlägsna ryska landskapet. Under senare år har denna del av Vasastan genomgått en total renässans och vuxit fram som en av de absolut mest eftertraktade, mysiga och levande innerstadsmiljöerna. Ståtlig 1800-tals- och sekelskiftesarkitektur ramar in gator fyllda av fik, vinbarer, blomsteraffärer och andra charmiga småbutiker. Här kan bland annat Babette, Bistro Leoparden, Lennart & Bror Fisk, Baggio Kaffebar, A La Lo och Banacado nämnas. Gröna lungor såsom Observatorielunden och Vanadislunden luckrar upp stenstadskvarteren, och från ståtliga Engelbrektskyrkans höjd har man en makalös utsikt över Stockholm. Lediga dagar är det härligt att cykla bort till Hagaparken eller Brunnsvikens badplats. Välsorterade matbutiker och bra gym såsom Sats Spårvagnshallarna, Ignite och BeCore finns på kort gångavstånd från lägenheten, och Rådmansgatans tunnelbanestation ligger bara ett par hundra meter bort. Det är även nära till Odenplan med både bussar, tunnelbana och pendeltåg.