FOTO: JOHANSON STYLING: LINGSELL TEXT: LUNDGREN
I grönskade funkiskvarter strax intill Svandammsparken finner vi denna renoverade och fräscha tvåa. Lägenheten ligger på våning tre av tre, och precis utanför den södervända och soliga balkongen är det lummiga trädtoppar. Utsikten bort mot parken och Midsommarkransens vackra jugendbebyggelse är intagande, och att man ser mycket himmel ger en härlig frihetskänsla. Takhöjden är generös och den genomgående planlösningen, med fönster i motsatta väderstreck, låter dagsljuset flöda hela dagen. Lägenheten, som känns större än vad antalet kvadratmeter anger, passar bra för såväl en singel som ett par och sovrummet har plats för en dubbelsäng. I det öppna och luftiga vardagsrummet kan man samla kompisgänget för trevliga middagar, och i det lika välplanerade som smakfulla köket finns det gott om svängrum för de kreativa hemmakockarna. Läget är underbart, och med sin egen biograf och sitt utbud av kaféer, restauranger och småbutiker är denna del av ”Kransen” som en levande småstad endast en kort cykeltur eller tunnelbaneresa från storstadens puls. På promenadavstånd har man Vinterviken, Årstaviken och sjön Trekanten med badplatser och natur.
BOSTADSTYP
Lägenhet
UPPLåTELSEFORM
Bostadsrätt
ADRESS
Oktobergatan 10
OMRåDE
Midsommarkransen
VåNING
2 av 2
RUM
2 rum och kök varav 1 sovrum
AREA
41 kvm, förvaltarens information, 1 rok enligt lägenhetsregistret.
AVGIFT
3 095 kr/mån, inkl. Värme, V/A, kabel-tv bas & bredband.
ANDEL I FöRENING
3,25002 %
ANDEL AV åRSAVGIFTEN
3,30433 %
LäGENHETSNUMMER
C5
PANTSATT
Ja
EL
5 200 kr/år
FöRSäKRING
3 432 kr/år
ÖVRIGT
3 684 kr/år
TOTAL DRIFTSKOSTNAD
12 316 kr/år
DRIFT RäKNAT På
2 personer
Allmänt
Skicket är väldigt gott och hela lägenheten, inklusive badrummet och köket, har renoverats under senare år. Färg- och materialvalen är genomtänkta, och den genomgående enstavsparketten ger en stilren och enhetlig känsla. Planlösningen bjuder in till umgänge samtidigt som man kan stänga om sig i ett mysigt sovrum där man sover gott om natten. Kvadratmeterna är väl fördelade och ypperliga förvaringsmöjligheter erbjuds i form av en garderobsvägg i hallen.
Hall
Hallen är välkomnande, och direkt innanför ytterdörren finns en avhängningshörna. Ypperliga förvaringsmöjligheter erbjuds i form av fyra garderober. Golvet är belagt med enstavsparkett och väggarna målade i samma ljusbeige kulör som i vardagsrummet.
Vardagsrum
I vardagsrummet finns det som nämnts plats för att duka upp till trevliga middagar i goda vänners lag. Till vardags ryms ett vanligt matbord lätt och ledigt tillsammans med soffa, TV-bänk, bokhylla och läsfåtölj. Ljuset strömmar in, och en helglasad dörr leder ut till lägenhetens södervända balkong som badar i sol. Rummets väggar är målade i ljusbeige och mörkblått, och golvet belagt med enstavsparkett som löper tröskelfritt genom den breda öppningen mot hallen.
Kök
I köket är det väl tilltaget med arbetsyta, och öppningen mot vardagsrummet gör det lätt att kombinera matlagningen med umgänge. Köksbänken är i ljus trä med infälld gashäll och diskho, och ovanför letar sig vitt kakel i halvförband hela vägen upp till taket. Det finns även gott om förvaring, och de rymliga lådorna kompletteras av öppna hyllplan som ger köket ett levande intryck. Ugnen, fläkten och diskmaskinen är i rostfri design medan kylen/frysen är integrerad i inredningen. Kökets väggar är vitmålade och golvet belagt med enstavsparkett.
Sovrum
Det mysiga sovrummet har plats för en dubbelsäng, och det finns även utrymme för att sätta in en garderob eller hög byrå. Golvet är belagt med enstavsparkett och väggarna målade i en rogivande blågrön kulör.
Badrum
Lägenhetens mycket fräscha badrum, totalrenoverat för cirka två år sedan, inrymmer duschhörna, handdukstork, tvättkommod, spegelskåp och vägghängd toalett. Duschhörnan, som skärmas av med en infällbar glasdörr, är utrustad med både takdusch och handmunstycke. Väggarna är helkaklade och golvet belagt med klinker med golvvärme. Ett vädringsfönster i norr släpper in dagsljus och frisk luft.
Den så kallade LM-staden i Midsommarkransen skapades för de anställda vid LM Ericssons fabrik vid Telefonplan. Stadsplanen är ett utmärkt exempel på svensk 1930-talsfunkis med ”ljus, luft och grönska” som ledord, och de parallella huslängorna vittnar om önskemålet att gå ifrån de slutna kvarter som tidigare dominerat stadsbyggandet. När Riksantikvarieämbetet på 1980-talet fick i uppgift att utmärka tolv svenska industriminnen valde man ut området tillsammans med bland annat Falu koppargruva, Karlskrona varv och Trollhättans fall- och slussområde. Dvärgbjörken 12 med adress Oktobergatan 8 till 14 började byggas 1939, men stod inflyttningsklart först 1942. Det är ett klassiskt smalhus i funkisstil med ljusgul putsfasad och vita fönster. Ritningarna är signerade arkitekten Bernt Lundahl som efter sina studier vid Kungliga Tekniska högskolan 1916 startade en egen verksamhet här i Stockholm. Som mest aktiv var Lundahl under 1930-talet, och på verklistan finner vi bland annat det stiliga kontorshus som ligger granne med Strand Hotel vid Nybrokajen.
Brf Dvärgbjörken 12
Information från styrelsen 2025-02-13
Vi höjde avgiften med 10% nu i januari. Ingen mer beslutad. Vi har bara byte av termostatventiler i uppgång Tellusborgsvägen 50 inplanerad i år. Övriga lgh klara.
Delat ägande går bra. Minst 10%.
Vi är anslutna till Nabos ekonomiska förvaltning.
Föreningen har inga lån.
Marken upplåten med tomträtt som omförhandlas nästa gång år 2029.
Lägenheten har ett underbart läge i Midsommarkransen, en mysig stadsdel med trivsam småstadskänsla. Här myllrar det av kaféer, restauranger och butiker, och ”Kransen” har även en egen biograf. Pop-up-ställen och foodtrucks gör utbudet varierat. Atmosfären av gemenskap är stark, och titt som tätt anordnas marknader, festivaler och dylikt där kransenborna strålar samman. Svandammsparken, strax utanför huset, bjuder in till spontana picknickar och på promenadavstånd finns Vinterviken, Årstaviken och sjön Trekanten med badplatser och natur. Samtidigt som lugnet råder i de olika kvarteren är läget centralt, och med cykel eller tunnelbana tar man sig snabbt in till Söder. Närservicen är god och vid tunnelbanestationen, bara ett par hundra meter från lägenheten, ligger en välsorterad Coop-butik med generösa öppettider.