TEXT: MURÉN STYLING: LINDHOLM FOTOGRAFI: BOUKARI
Detta hus byggdes av snickaren Harald Uddenberg på 1930-talet och har sedan dess varit i familjens ägo. Det är ett hus byggt i nationalromantisk stil på en stor och lummig kuperad trädgårdstomt. Huset är genuint och välbevarat såväl interiört som exteriört. På husets entréplan finns ett stort kök med matrumsdel, vardagsrum och två sovrum, och på övervåningen ligger ett stort sovrum som vid behov kan delas av till två. I vardagsrum och hall finns unika bevarade målningar i tak och på väggar från husets tillkomsttid. Även den exteriöra färgsättningen är ursprunglig med huset. Detta är ett alldeles särskilt och charmigt boende, med stora kvaliteter och hög trivsel i uppvuxna och mysiga villakvarter. Välkommen!
BOSTADSTYP
Friliggande villa
UPPLåTELSEFORM
Friköpt
ADRESS
Kungsvägen 14
RUM
4 rum
AREA
111 kvm + 60 kvm biarea, taxeringsinformation
PRIS
5 700 000 kr slutpris
TAXERINGSKOD
220, Småhusenhet, bebyggd
TAXERINGSVäRDE
4 068 000 KR - Småhusbyggnad 1 943 000 KR, Småhusmark 2 125 000 KR
SUMMA PANTBREV
670 000 KR
TOMTAREAL
1 530 kvm
TOMTTYP
Trädgårdstomt (friköpt)
VATTEN/AVLOPP
Kommunalt vatten året om. Kommunalt avlopp
PLANBESTäMMELSER
Ändring Av Dp (2000-08-24) Byggnadsplan (1946-11-06)
RäTTIGHETER
Skattetal: Mantal 0,0004
BYGGNADSTYP
1½-plansvilla i vinkel med delvis källare
UPPLåTELSEFORM
Friköpt
BYGGNADSåR
1936
UPPVäRMNING
Bergvärme
ENERGIDEKLARATION
Utförd 2018-05-31
ENERGIFöRBRUKNING
64 kWh/kvm per år
FASAD
Liggande träpanel
STOMME
Trä
FöNSTER
2-glas kopplade i fönsterbågar
TAK
Sadeltak med råspont, papp, läkt och tegelpannor
GRUNDLäGGNING
Källare och krypgrund
VENTILATIONSTYP
Självdrag
FASTIGHETSBET
Schackrutan 3
UPPVäRMNING
22 150 kr/år
VA
3 760 kr/år
RENHåLLNING
1 630 kr/år
FöRSäKRING
6 204 kr/år
TOTAL DRIFTSKOSTNAD
33 744 kr/år, utöver detta tillkommer kostnad för fastighetsavgift/skatt 10 074 KR
DRIFT RäKNAT På
2 personer
KOMMENTAR
I posten uppvärmning ingår hushållsel.
Entréplan
Husets entré är förlagd till baksidan av huset, i vinkeln mellan utbyggnaden och den något äldre byggnadskroppen. Innanför den grönmålade ytterdörren välkomnar dig en hall strukturmålad i engelskt rött och med bemålat tak, allt är i original sedan 1930-talet. Bredvid ligger en inre hall som har väggar målade i rosa och takmålningar i mestadels grått, som även de härstammar från 1930-talet. Båda hallarna är rymliga och möblerbara och fungerar som ett nav i huset.
Till höger innanför entrén ligger ett stort och ljust kök med fönster i alla väderstreck. Matsalsdelen är ett burspråk med fönster i tre riktningar ut mot trädgården ochtvå ytterligare fönster vid matlagningsdelen, varav ett är vackert blyinfattat. Köksinredningen som kommer från LIdhults är platsbyggd i vinkel och har även en köksö. Det är generöst utformat med såväl arbetsytor som med förvaringsutrymmen. Bänkskivorna är av massiv ek plus en cirka två meter lång rostfri diskbänk med dubbel diskho. Köket är utrustat med spishäll, fläkt, inbyggnadsugn, diskmaskin, kyl och frys. Matsalsdelen är en ljus plats med stora fönsterpartier och pardörrar till en fransk balkong som vetter mot trädgården. I köket finns även en större öppen spis med spisinsats i gjutjärn. Väggarna är målade i ljus sandfärg och på golvet ligger fiskbensparkett av ek.
Vardagsrummet ligger två trappsteg ner från den inre hallen och är husets ursprungliga storstuga. Det är ett rum som för tankarna till interiörer som Carl Larsson-gårdens, med målningar i taket, synliga bemålade bjälkar i grönt och rött och en öppen spis och blyinfattade fönster med rödmålade fönsterfoder. Bildmålningarna i taket utfördes 1934 och 1936 av Hans Wahlman. Rummet har en generös sällskapsdel och en inre alkov som till exempel kan fungera som en arbetsplats. Även i detta rum ligger fiskbensparkett på golvet.
De två sovrummen ligger intill varandra. Det största sovrummet är ett härligt hörnrum med hörnfönster med utsikt mot infarten på gården. Rummet bredvid är även det ett rymligt rum som har en nybyggd skjutdörrsgarderob efter en vägg.
På entréplanet finns också ett badrum med dusch bakom glasbetongvägg, wc och handfat. Väggarna är helkaklade med turkost kakel och på golvet ligger vit klinker försedd med golvvärme. Badrummet har ett insynsfritt fönster som ger fint dagsljusinsläpp.
Övervåning
På husets övervåning finns ett charmfullt rum med snedtak och mysiga vinklar. Det är ett generöst och trivsamt rum som avskiljs i mitten av murstock och fönsterkupa. I rummet finns två större förråd/garderober och flera krypvindar som ger goda förvaringsmöjligheter. Väggarna är tapetserade med ljusblå- och vitrandiga tapeter från Laura Ashley och på golvet ligger lackade furutiljor. På båda gavelväggarna sitter spröjsade lunettfönster. För den som önskar går övervåningen att delas av till två separata sovrum.
Källare
I husets källare inryms tvättstuga, förråd, garderobsrum, matkällare, wc och även garage som idag nyttjas som hobby/snickarrum och förråd för trädgårds- och fritidsgrejor. I garaget finns även husets bergvärmepump.
Trädgård
Trädgården är 1530 kvm stor och ligger i en sluttning med skog ovanför. I boken Svensk villabebyggelse i ord och bild från 1944 (författare Fredrik Ström) kallas tomten för "skogs- och parktomt". Det är en grönskande tomt med många trevliga rum. Här finns flera stora uppvuxna träd och stora buskar som ek, hassel, rönn, syren, kaprifol, jasmin, olvon och några barrträd. På de kuperade ytorna finns även större mer flacka partier till lek och häng. I trädgården finns även flera bevarade minnen från tiden då tomten anlades, till exempel en sittgrupp med bord och pallar med svampliknande form och ett vackert bladformat fågelbad i betong. Utanför husets entré ligger en mysig ostörd gruslagd gårdsplan och uteplats i vinkeln av huskropparna. Här finns syrenbuskar och en stor rabatt med stenpartiväxter. Tomten omgärdas av ett brunmålat trästaket med en liten trägrind mot Kungsvägen och en större grindöppning med infart för bilar mot Forsfararvägen. Pargrindar av smide finns bevarade vid denna infart.
Renoveringar
Badrum 1998, gjutit nytt golv med elektrisk golvärme. Golvbrunn som anslutits till befintligt avlopp, nya vattenledningar som anslutits till befintliga vattenledningar. Tätskikt och klinker på golv och kakel på vägg, tilluftsventil och frånluftsfläkt. Ny el från central till badrummet. Nytt kök 2002, vatten och avlopp till kök som anslutits till befintlig VA. Ny el från central till kök. 2005, isolering och dränering av husgrunden. 2006, indragning av bergvärme och installation av ny värmepump, installerade fler radiatorer (fyra i källarvåningen och två på övervåningen).
2009 renoverades källaren (nytt klinkergolv på befintligt betonggolv, nya innerväggar mot ytterväggarna och förbättring av ventilationen, målade väggar, byggnation av mer förvaring, ny tvättstuga). 2015 lades nytt tak (papp, läkt, takpannor, all plåt, häng- och stuprännor).
Huset på tomten Schackrutan 3 byggdes 1931 efter att det närliggande godset Stortorp under 1920-talet börjat stycka av tomter till försäljning. Tomten köptes Harald Uddenberg som var snickare och här byggde han sig en sportstuga. Den bestod av en förstuga och en storstuga med eldstad. Men redan ett par år senare, 1935, byggdes stugan om till ett permanenthus. Då anlitades arkitekt Karl Nilsson som ritade om stugan till en modern villa. Den ursprungliga arkitekturen bevarades men boytan ökades avsevärt. Efter detta har endast mindre ombyggnationer skett, bland annat 1957 då husets loggia byggdes in och fick perspektivfönster mot trädgården (nuvarande matplatsen i köket) och 1972 då övervåningen omdisponerades och en takkupa togs upp.
Huset är byggt i nationalromantisk stil, en stil som var vanlig i den svenska arkitekturen efter det förra sekelskiftet. Medan villaarkitekturen sedan gick vidare in i klassicism och modernism fortsatte sportstugorna ofta att vara inspirerade av nationalromantiken. Nationalromantikens arkitekter fann inspiration i det äldre svenska byggnadsarvet. En byggnad som figurerade som förebild var Ornässtugan i Dalarna. Byggnaderna kläddes ofta med liggande stockpanel, vilket också är fallet med Harald Uddenbergs hus. Fasaden är brunsvart med detaljer i ljusrött och blått på fönster- och dörrfoder, fönsterluckor och vindskivor. Fönsterbågarna är målade i vitt. Fyra fönster på huset har vacker blyspröjs. Fasaden visar upp en rad olika fönstertyper, här finns till exempel spröjsade lunettfönster, ett runt oxöga och franska pardörrar med krysspröjs. Många fönster har breda foder och fönsterluckor dekorerade med blåmålade romber. De få tillägg som gjorts exteriört smälter samman med ursprunglig arkitektur till en mycket charmfull enhet. Det här är ett hus med stora möjligheter där man kan förändra utan att ta bort det unika.
Namnet Stortorp härstammar från ett torp som låg på en udde vid Drevviken. Dess historia är lång och ägarförhållandena har skiftat genom århundraderna. I början av 1900-talet såldes en del av egendomen Stortorp till Stiftelsen Stockholms konvalescenthem som anlade en anläggning på den vackra platsen vid Drevvikens strand. Ytterligare mark styckades upp och såldes till intressenter som ville bygga en villa eller sportstuga på de vackra markerna. Resultatet av detta är nu ett levande och trivsamt villasamhälle med ett spektrum av hustyper från olika stilepoker. Terrängen är kuperad med berg och klippor och många vägar slingrar sig fram. Området gränsar till sjön Drevviken med badplatser både vid strand och från klippor. Här kan du ha båt, göra utflykter och fiska. På vintern är Drevviken en populär plats att åka långfärdsskridsko på, här finns en cirka 20 km lång rundisbana. Området erbjuder stora möjligheter till ett rikt fritidsliv. Du bor mittöver Stortorps ishockeyhall. I närområdet finns flera förskolor och skolor, närmast ligger Trångsundsskolan som är en F9-skola.