Vattugatan 14B

1 ROK 36 KVM 2 600 000 KR

Se bilder Planritning

I POPULÄRA SUMPAN - CHARMIG ETTA MED SPRÖJSADE FÖNSTER & UTSIKT ÖVER GÅRDEN

FOTO: SYLWAN STYLING: YNGFALK TEXT: BECK REMNES

Lägenheten i port nummer 14B på Vattugatan har de där fina originaldetaljerna man helst önskar sig av en bostad. En charmig enrummare med stora spröjsade fönster, spegeldörrar, trägolv och härlig takhöjd. Här får du se årstiderna skifta utanför, insynsfritt med vy över den lummiga innergården och grönskande rabatter, socialt och ombonat där grannar umgås på sina uteplatser och fikastunder gärna intas under äppelträdet. Belägen på en lugn gata endast två minuter från tunnelbanan intill Sumpans mysiga kvarter.

BOSTADEN ÄR SÅLD FÖR 2 600 000 kr

Fakta

BOSTADSTYP

Lägenhet

UPPLåTELSEFORM

Bostadsrätt

ADRESS

Vattugatan 14B

OMRåDE

SUNDBYBERG

VåNING

0 av 4, hiss finns

RUM

1 rum

AREA

36 kvm

LäGENHETSNUMMER

00202

PRIS

2 600 000 kr slutpris

PANTSATT

Nej

Driftskostnader

EL

960 kr/år

FöRSäKRING

1 164 kr/år

TOTAL DRIFTSKOSTNAD

2 124 kr/år

DRIFT RäKNAT På

1 person

Bostadsbeskrivning

Allmänt

Planlösningen gör att den här lägenheten känns mycket större än sina 36 kvm. Tack vare det ordentliga köket skapas ett extra rum åt bostaden där man kan stänga om sig, plugga eller arbeta samt ha middagar om kvällen. En yteffektiv hall och en rymlig klädkammare skapar bra förvaringsmöjligheter. Här finns vackra spegeldörrar bevarade, samt stuckatur och dekorativa fönster. Takhöjden om 2,7 meter är genomgående och bidrar med rymd. Styrelsen är mån om att vårda huset och är kommunikativa med föreningens medlemmar. Bygglov gällande en egen uteplats likt grannarnas har tidigare funnits och kan sökas på nytt. Här finns även möjligheten att bygga om till en tvåa då väggen mellan kök och allrum inte är bärande (köparen får själv undersöka om detta är möjligt och ansöka om godkännande hos föreningen). Idag disponerar bostaden ett förråd i källaren, och här ligger även den gemensamma tvättstugan utrustad med tre tvättmaskiner, en torktumlare och ett torkrum.

Hall

Hallen sätter tonen för denna charmiga bostad med sina djupt blågröna väggar och fina ekparkett. Bevarade dörrar leder in till rummen i olika riktningar och i taket finns blygsam stuckatur. Här finns rum för byrå och hallspegel tillsammans med hatthylla och skoställ.

Kök

Köket målades om år 2021 i Alcros kulör ”Sinnesro”, en varm ljusgrå ton. Kakel i svart schiffer och bänkskivor i mörk laminat ramar in arbetsytorna. Här finns bekvämligheter så som kyl och frys, spishäll med induktion, varmluftsugn, fläkt och diskmaskin. Ett hemtrevligt kök med ett stort spröjsat fönster och sittplats för upp till fyra personer.

Allrum

Det stora rummet är målat i en ljus skir kulör och på golvet ligger vackra originalbrädor av furu som vitbetsats. Det stora spröjsade fönstret släpper in massor av ljus och håller en härlig vy över den grönskande innergården. Rummet har plats för säng och skrivbord sida vid sida med en läshörna eller soffa efter behag, samt flertalet växter. Härifrån nås även bostadens rymliga klädkammare.

Badrum

Badrummets väggar är kaklade med vita kvadratiska plattor med en tillhörande svart bård och på golvet ligger en gråspräcklig våtrumsmatta. Här finns WC, dusch och handdukstork, och det har även förberetts för tvättmaskin. En kommod under handfatet och ett vägghängt skåp ger bra med förvaring.

Arkitektur

ARKITEKT: 1932

För ungefär 150 år sedan betraktades Sundbyberg som en jordbruksbygd och bestod av ett fåtal gods. Dessa ägdes av Anders Petter Löfström, som köpte marken år 1863. Löfström själv bodde på egendomen ”Sundbybergs Gård” och kom att kallas Sundbybergs grundare. På 1870-talet var det en svår bostadskris i Stockholm, allt eftersom staden började bli överbefolkad. Industrierna expanderade och landsortsbefolkningen flyttade från sina lantbruk in till huvudstaden där det fanns jobb. Löfström insåg tidigt att jordbruksmarken i Sundbyberg skulle få ett nytt värde och gjorde sin första markaffär ÅR 1876 med järnvägslinjen Stockholm-Västerås-Bergslagen. Året därpå stod stationshuset färdigt i centrala Sundbyberg och samma år påbörjades arbetet med att stycka Sundbybergs ägor i tomter. Med tiden började även industrierna hitta till Sundbyberg och fabriker och verkstäder började byggas bland bostadshusen. För att arbetarfamiljerna skulle ha råd att skaffa bostäder hölls priserna låga. Med den snabba expansionen ville Sundbyberg bli självständigt och de ledande männen i Bromma insåg att det var att dags att skilja Sundbyberg åt från det större Bromma, och år 1888 bildades därför stadsdelen Sundbyberg. Fastigheten på Vattugatan 14b uppfördes år 1932, och föreningen bildades i sin tur år 1998. Huset består av en gulbeige putsfasad som pryds av tvåluftsfönster med tre lufter i varje båge samt en ståtlig portal. BRF Vattugatan 14 är en äkta bostadsrättsförening som består av 31 bostadsrättslägenheter och 2 hyresrättslägenheter. På gården finns en grillplats och utemöbler, och cykelrum och barnvagnsrum hittas i källaren.

Architecture

Förening

BRF Vattugatan 14

Antal lägenheter och lokaler

Brf Vattugatan 14 är en äkta bostadsrättsförening som bebyggdes 1932 och består av 1 flerbostadshus. Föreningen upplåter 31 lägenheter med bostadsrätt samt 2 lägenheter med hyresrätt.

Tidigare underhåll:

1986 Stambyte, Stamspolning 2005

2001 Målning av tak

2002 Fjärrvärmeväxlare

2002 Målning av fönster mot gatan

2004 , 2011 OVK

2005/06 Målning av tvättstuga samt installation av tvättmaskin

2005 Balkonger

2006 Byte av expansionskärl, byte av vattenmätare

2007 Enklare spolning av stammar i källaren (fel lutning på rören)

2009 Målning fönster, byte ramar

2010 Balkonger

2011 Dränering, säkerhetsdörrar installerades, omläggning av yttertak

2012 Uppfräschning av hela bakgården

2013 Nya maskiner tvättstuga

2014 Gamla soprummet omvandlat till barnvagnsrum

2015 Plantering vid uteplats, spaljeer vid sopstation

2016 Renovering av 3 hyreslägenheters badrum

2018 Trapphusrenovering, belysning bakgård

2019 Renovering av hiss, installation av nya portar/entrédörrar (bak- och framsida)

2020 Ny lamparmatur och rörelsevakter i trapphus, nya snöskydd och stegar på tak

TV/bredband

I avgiften igår kabel-TV (basutbud) och bredband (fiber 1000mbit) från Sappa.

Andrahandsuthyrning

Bostadsrättshavaren får upplåta sin lägenhet i andra hand till annan för självständigt brukande endast om styrelsen ger sitt skriftliga samtycke.

Försäkring:

Fastigheten är fullvärdesförsäkrad via Bostadsrätternas medlemsförsäkring. Ansvarsförsäkring ingår för styrelsen.

Förvaltning:

Föreningens ekonomiska förvaltning sköts av SBC.

Ekonomi

Föreningen har enligt senaste årsredovisningen ca 6 miljoner i skulder vilket ger en belåning om 3 296kr/kvm. Vid stämman i juni 2021 beslutades att inga förändringar av avgiften ska göras kommande verksamhetsår.

Gemensamma faciliteter

Föreningens tvättstugan är belägen i källaren och utrustad med 3 tvättmaskiner, 1 torktumlare, torkrum samt mangel. Cyckelrum och förvaring för barnvagnar finns. Föreningen har även en gemensam innegård med möblemang.

Förråd

Ett källarförråd disponeras av lägenheten.

Delat ägande

Föreningen tillåter delat ägande.

Kontroll

Ovanstående grundas på information från föreningens informationssidor, dokument samt föreningens hemsida. Uppgifter som är av särskild vikt för köparen bör kontrolleras med föreningen.

https://vattugatan14.bostadsratterna.se/hem

Område

Här bor du med bästa läge intill mysiga Sundbyberg. På en kort promenad når du restauranger, caféer, barer och second hand, “en stad i staden”, fina Sumpan som erbjuder de mest nödvändiga och mer därtill. Enkelt att uträtta ärenden, storhandla mat eller gå och ta en fika! I Sundbyberg finns också gröna lungor såsom Tornparken, Marabouparken och Ursviks motionsområde. Därtill är promenadstråken runt Lötsjön och Råstasjön mycket populära. Kommunikationsmöjligheterna är utmärkta. Lägenheten ligger två minuters promenad från Duvbos tunnelbanestation, och ca 10 min promenad till både pendel och tvärbana vid Sundbybergs Centrum. Här kan du också cykla in till Norrmalmstorg och city på 25 minuter, likväl som det går att promenera till Mall of Scandinavia och Friends arena.