BOSTADSTYP
Lägenhet
UPPLåTELSEFORM
Bostadsrätt
ADRESS
Drejargatan 4
OMRåDE
Vasastan - Birkastan
VåNING
5 av 5, hiss finns
RUM
1 rum
AREA
37 kvm, förvaltarens information
AVGIFT
1 700 kr/mån, inkl. v/a & bredband.
ANDEL I FöRENING
2,48 %
LäGENHETSNUMMER
51
PANTSATT
Ja
EL
2 700 kr/år
FöRSäKRING
1 850 kr/år
TOTAL DRIFTSKOSTNAD
4 550 kr/år
DRIFT RäKNAT På
2 personer
Allmänt
När nuvarande ägare köpte lägenheten var det en bostad med eftersatt underhåll och obrukbart kök och badrum vilket gjorde att en totalrenovering genomfördes 2012–2013. I samband med renoveringen revs även en vägg för att få en öppen planlösning och en vägg mot granne isolerades för att minska lyhördhet. Samtliga väggar och snickerier är målade i två grå kulörer. Väggarna i den ljusare S1002-Y och snickerierna i S2502-Y. På golven ligger mörkbetsad fiskbensparkett av ek som är i original och kompletterad i samband med renovering. Bevarade originaldetaljer har tagits omhand. 2,70 meter i takhöjd och två stora spröjsade originalfönster i högt läge ger ett fint ljusflöde med morgon- och förmiddagssol. Under vår- och sommarhalvåret är bostaden naturligt insynsskyddad tack vare två stora träd på gården. Lägenheten disponerar ett vindsförråd om cirka 3 kvm. Det finns även möjlighet att i mån av tillgänglighet hyra ytterligare förvaringsutrymme i källaren. I Brf Terrakottan 6 finns 30 lägenheter, samtliga är ettor och tvåor, och man har en ordentlig och ordningsam styrelse. Gemensam tvättstuga finns i husets källare, med två tvättmaskiner, ett torkskåp, en torktumlare och en mangel. Det brukar vara lätt att få tvättid då många i huset har egen tvättmaskin. I huset finns även bastu med duschrum, tillfälligt avstängt men med renoveringsplaner. Det finns också en gemensam innergård med utemöbler och grill.
Kök
Köket har en öppen planlösning mot lägenheten men är samtidigt avskilt i en egen rumsdel, vilket gör att man kan avskärma sig från ett eventuellt köksstök. Interiören är byggd i vinkel och har skåp med vita släta fronter, bänkskivor av Carraramarmor, vitt väggkakel från Höganäs samt vitvaror i form av kyl, frys, spishäll, ugn, fläkt och diskmaskin. Alltsammans är väl planerat med goda arbetsytor och fönster intill.
Rum
I det stora och härliga rummet vill man verkligen hänga. Det är ett rum som bjuder in till middagar med vänner likväl som det ger ett mysigt lugn när man är ensam hemma. Det finns gott om plats för ett stort matbord (nuvarande ägare har haft 16 sittande gäster här) plus soffgrupp och olika typer av förvaringsmöbler och bokhyllor.
Sovdel
Lägenhetens inre del är som en stor alkov där man kan placera en säng. Detta gör sovdelen till en separat del som inte behöver inkräkta på övrig yta, och för den som vill också enkelt går att skärma av, till exempel med ett draperi. I anslutning finns även en inbyggd originalgarderob.
Badrum
I badrummet finns handfat, wc och en tak- och handdusch med glasväggar. Porslin från Sanova Happy D och blandare och takdusch från Tapwell. Bra förvaring i badrumsskåp med spegeldörrar samt ett högskåp. Väggarna är kaklade i vitt med inbyggda rör och på golvet ligger svart- och vitrutig klinker, båda från Höganäs. Rummet har också golvvärme och handdukstork.
Hall
Innanför ytterdörren finns bra platsbyggd förvaring med en garderob med hyllplan från Elfa plus öppen avhängning för ytterkläder. Dessutom nyttjas ytorna med en platsbyggd och arkitektritad bokhylla.
ARKITEKT: 1928 Höög & Morssing
Huset på Drejargatan 4, Terrakottan 6, uppfördes 1928 efter ritningar av arkitekterna Anders Höög & Gunnar Morssing. Dessa två var en produktiv duo i 20 år och de hann under den tiden rita cirka 140 byggnader runt om i Stockholm. Terrakottan 6 är ett fint 1920-talshus i sex våningar med en fasad som är putsad i en laxrosa kulör med en gråputsad bottenvåning. Huset är grönklassat i Stockholms stads bebyggelsehistoriska klassificering, vilket innebär att byggnaden är särskilt värdefull från historisk, kulturhistorisk, konstnärlig eller miljömässig synpunkt.
Brf Terrakottan 6
Antal lägenheter och lokaler
Brf Terrakottan 6 förvärvade fastigheten 1985 och är en äkta förening. Föreningen består av 30 lägenheter - samtliga upplåtna med bostadrätt. Föreningen äger marken.
Ekonomi
Föreningen har i enlighet årsredovisningen 2020 en långfristigskuld om 997.375kr vilket ger en belåning på ca 1 217kr/kvm.
Förvaltare:
Föreningens ekonomiska förvaltning sköts av Rådstornet AB.
Tidigare renoveringar
1986 - Rörstrambyte
2009 - Stamspolning
2013 - OVK, stamspolning och filmning av stammar.
2016 - Rep av fasad
2017 - Ny fjärrvärmecentral
2017 - Målning av yttertak
2018 - byte av ett avloppsrör i källare
2020 - Delvis stambyte och relining av rör i källare.
Kommande renoveringar:
Renovering av dusch och wc i källare invid bastun. Målning av fönster 2021/22.
Andrahandsuthyrning:
Får ske med tillstånd från styrelsen.
Förråd:
Lägenheten disponerar ett vindsförråd om ca 3kvm.
Försäkring:
Fastigheten är fullvärdesförsäkrad hos Brandkontoret.
Gemensamma utrymmen
Tvättstuga med två tvättmaskiner, en torktumlare och ett torkskåp. Bastu, för närvarande stängd i väntan på renovering.
Avgift:
Månadsavgiften inkluderar vatten, värme och bredband (fiber). TV ingår inte i månadsavgiften, utan medlemmarna ansvarar själva för sitt TV-utbud. Bredbandsleverantören erbjuder olika TV-paket, inklusive Public Service-paket. Avgiften planeras ej att ändras i dagsläget.
Överlåtelseavgift: 1 666 kr Överlåtelseavgift betalas av: köpare
Juridisk person:
juridisk person godkänns ej i föreningen.
Delat ägande
Föreningen godkänner ej delat ägarskap. Endast för de som ska bosätta sig i lägenheten.
Ovanstående grundas på information på föreningens hemsida. Uppgifter som är av särskild vikt för köparen bör kontrolleras med föreningen.
Drejargatan är en lugn och liten, endast kvarterslång, gata i hjärtat av Birkastan, runt hörnet om Rörstrandsgatan, Vasastans restaurangtätaste gata. Under vår- och sommarhalvåret stängs den ner för biltrafik och blir en härlig gågata med utomlandskänsla, kantad av uteserveringar och blomsteruppsättningar. Klyschigt men sant bor du här med närhet till allt. Kommunikationsmöjligheterna är många med tunnelbana och två blåbussar fem minuter bort, pendeltåg vid Odenplan oh flygbuss från Sankt Eriksplan. Många fina promenadvägar, bland annat längs Karlbergskanalen, och sommartid är det härligt att sätta sig på cykeln och på 7 minuter nå bad vid Hornsbergs strand.