Chapmansgatan 6, 3 tr

2,5 ROK 67 KVM 6 000 000 KR

Se bilder

FUNKISPERFEKTION MED BURSPRÅK

TEXT: PETTERSSON FOTO: BOUKARI STYLING: RYDMANSHEM

"Att komma ner hit från Fridhemsplans tempo, svänga in på Chapmansgatan, gå in i den fina porten, mötas av ett vackert trapphus i marmor och sedan kliva in i lägenheten på tre trappor. Det är som att komma till en egen liten värld. Så lugnt och ljust." Orden är Stefans. Han är målare och nuvarande ägare till denna fina 2,5:a. När jag frågar honom vad han först föll för med lägenheten kommer svaret: det stora, spröjsade burspråket och ljuset i väster. Utsikten är slående, dels charmiga Chapmansgatan i sig, men framför allt promenaden på Norr Mälarstrand, glittervågorna på Riddarfjärden och barnens glada lek i Pontonjärparken. Han gillar också att varje funktion har sin tydliga plats: köket har sitt space, sovdelen sitt och i centrum ligger det rymliga vardagsrummet att hänga i - för vila, jobb och fest. Den här tydliga funktionsindelningen tillsammans med takhöjden gör att lägenheten upplevs som större än sina kvadrat. Planlösningen är densamma som 1932 och inredningen är endast försiktigt uppdaterad. Fiskbensparkett, spröjsade fönster med spanjoletter och fönsterbänkar i marmor, serveringsskåp samt originaldörrar – allt finns bevarat.

BOSTADEN ÄR SÅLD FÖR 6 000 000 kr

Fakta

BOSTADSTYP

Lägenhet

UPPLåTELSEFORM

Bostadsrätt

ADRESS

Chapmansgatan 6, 3 tr

OMRåDE

Kungsholmen - Norr Mälarstrand

VåNING

3 av 6, hiss finns

RUM

2,5 rum och kök

AREA

67 kvm, föreningens information

ANDEL I FöRENING

3,57524 %

LäGENHETSNUMMER

17

PRIS

6 000 000 kr slutpris

PANTSATT

Nej

Driftskostnader

EL

1 800 kr/år

FöRSäKRING

1 800 kr/år

TOTAL DRIFTSKOSTNAD

3 600 kr/år

Bostadsbeskrivning

Vardagsrum

Ljuset från burspråkets generösa, spröjsade fönsterparti i väster med fantastiska fem lufter är det första som möter dig i detta rymliga rum. Härifrån ser du de vackra husen längs gatan, promenadstråket vid Norr Mälarstrand och båtarna på Riddarfjärden. Vita väggar, fiskbensparkett, fönsterbänk i rundad marmor och tre stiligt seriekopplade element bidrar starkt till känslan. Här finns plats för såväl soffgrupp som matplats med vilsam utsikt och plats för upp till åtta personer. Spröjsade glasdörrar öppnar upp mot intilliggande inre hall.

Sovrum

Via dubbla dragdörrar nås lugnt sovrum med fiskbensparkett, vita väggar och bra förvaring i form av såväl originalgarderob som snillrika väggskåp.

Kök

Stilrent vitt kök från Marbodal med full maskinell utrustning i form av bland annat diskmaskin och spishäll. Köksskåpen går hela vägen upp till tak, genomskinligt stänkskydd och bänkskivor i industribetongspackel. Intill köket i en passage mot hallen finns bevarade serveringsskåp i original.

Badrum

Generöst badrum med vitt kakel 15x15 cm, golvvärme, handukstork och badkar. Badrummet vilket renoverades 2004 är förberett för tvättmaskin.

Inre hall och hall

Trevlig inre hall vilken kan nyttjas som arbetsplats, bibliotek eller ytterligare sovrum. Ljusinsläpp via spröjsade glasdörrar mot vardagsrummet och dess burspråk. I hallen finns snidad hatthylla från byggåret.

Arkitektur

ARKITEKT: 1932 Gunnar Morssing

Fastigheten Pontonen 3 stod klar 1932 och uppfördes av byggmästare Harry Blomqvist efter ritningar av Gunnar Morssing. De sista åren av 1800-talet spenderade Morssing som student vid KTH och de första åren av 1900-talet på Konstakademien. En utbildningsordning som var vanligt på den tiden. Morssing var även en av arkitekterna bakom ett antal byggnader för Konst- och industriutställningen i Norrköping 1906. Dessutom ritade han bland annat nuvarande Folkoperan på Hornsgatan samt ett hus i Paris för LM Ericsson. I fastigheten huserar nuförtiden BRF Pontonen 3. Detta är en mycket välskött, i det närmaste skuldfri förening. Föreningen månar om sitt stiliga hus, som har tydliga drag från brytningstiden mellan klassicism och funktionalism, exempel på det är den slätputsade fasaden i kombination med spröjsade fönster. Huset har löpande moderniserats med känsla för historien. På husets baksida finns en grön och vacker innergård som vetter mot Riddarfjärdens glittrande vatten. Dessutom bjuder gården på utemöbler och grill. Till huset hör också tvättstuga, samlingslokal och cykelförråd.

Architecture

Förening

Brf Pontonen 3

Antal lägenheter och lokaler

Föreningen äger fastigheten Pontonen 3 och består av 24 lägenheter med bostadsrätt, 2 lägenheter (108 respektive 77 kvm) samt 5 lokaler med hyresrätt. Föreningen köpte fastigheten 1994, är en äkta förening och äger marken liksom gräsplättarna mot Chapmansgatan (gården ägs av Stockholms kommun).

Förvaltare

Ekonomisk förvaltning skötts av Riksbyggen.

Ekonomi

Föreningen är i det närmaste skuldfri. Man planerar att låna upp ca 2 mkr men majoriteten av den summan kommer att placeras på räntebärande konto i Marginalen bank. Övrigt går till en buffert. Enligt årsredovisning 2017 är lån/per/kvm yta 367 kr, dvs väldigt långt under snittet. Föreningen har beslutat att från och med 1 januari 2018 höja avgifterna med 1 % årligen (dvs ca 30 kr för denna lägenhet).

Renoveringar

1974 köksstammar bytta

1998 och 2004 badrumsstammar bytta

2004 nya elstigarledningar

2008 ny fjärrvärmeanläggning

2009 energideklaration

2011 fasad- och takrenovering

2014 hissen totalrenoverad

2017 Godkänd ovk

2018 radonmätning - långt under gränsvärde

2018 fönsterrenovering

Förråd:

Till lägenheten hör ett vindsförråd om ca 8 kvm.

Andrahandsuthyrning

Får ske med tillstånd från styrelsen.

Juridisk person

Föreningen accepterar inte juridisk person som medlem.

Bredband och kabel-tv

Föreningen har ett avtal med Comhem.

Försäkring

Fastigheten är fullvärdesförsäkrad i Trygg-Hansa inklusive ansvarsförsäkring för styrelsen samt s.k. bostadsrättstillägg för de boende.

Gemensamma utrymmen

Föreningen har en stor gemensam innergård med utemöbler och grillmöjligheter. I föreningen finns en gemensam tvättstuga, en samlingslokal belägen i källaren samt ett cykelrum.

Trappstädning

Trappstädningen sköts av ett städföretag så det är inget de boende själva behöver ombesörja.

Område

Kungsholmen - ett av Stockholms trevligaste, mest populära och opretentiösa innerstadsområden. Här kan du känna dig hemma och vara precis den du är. Dessutom bor du på en ö med vatten åt alla håll och många gröna lungor att njuta av under heta sommardagar, till exempel Norr Mälarstrand som ligger ett par steg från porten, Kronobergsparken, Kungsholms strand och Rålambshovsparken. Smedsuddsbadet och Fredhällsklipporna ligger inte heller långt borta om du vill svalka dig i vågorna. Här bor du nära Fridhemsplan, där du hittar all service och shopping du behöver. Det livliga restaurangstråket Scheelegatan ligger också nära, bara ett par minuters promenad bort. I området finns många trevliga matställen att upptäcka, som Sixten & Frans, Orangeriet, Trattorian, Nagg, och AG. Sommartid kan du njuta på Petit France som ligger bara tre kvarter bort, restaurang Flyt och Mälarpaviljongen. Dessutom har du två riktigt bra Stockholmsklassiker i dina nya kvarter - Mäster Anders och Bergamott. Missa heller inte ett besök hos korvmakarna Taylors & Jones på Hantverkargatan eller ostbutiken Wijnjas Grosshandel på Bergsgatan. Ett par kvarter från ditt nya hem går tunnelbanans blå linje samt buss 1, 3 och 50 med flera. På Fridhemsplan ansluter även gröna linjen och flera andra innerstadsbussar, till exempel buss 4. Dessutom går pendelbåt över till Söder Mälarstrand och på promenadavstånd har du City, Vasastan och Norrmalm. Kort sagt, här bor du mycket centralt med bästa kommunikationer och nöjen alldeles runt knuten. Välkommen till ditt nya kvarter.