FOTO: ONO STYLING: LINGSELL TEXT: BECK-REMNES
Välkommen till funkisparadiset Ekhagen! Nu finns det chans att överta denna fina tvåa i ett ljusgult hus signerat Edward Bernhard. Kök och vardagsrum i öppen planlösning skapar en varm och social stämning. Extra härligt nu under årets kallaste dagar är den öppna spisen där man kan värma sig framför en brasa. Lägenheten har ett genomgående bra skick, här är det bara att flytta in! Från Universitetets tunnelbanestation tar du dig till Östermalmstorg på endast 7 min. Ett underbart hem med både badstrand med båtbrygga inom promenadavstånd och vackra joggingstråk runt hörnet.
BOSTADSTYP
Lägenhet
UPPLåTELSEFORM
Bostadsrätt
ADRESS
Torphagsvägen 14
OMRåDE
Ekhagen
VåNING
1 av 4, hiss finns
RUM
2 rum
AREA
46,5 kvm, förvaltarens information
ANDEL I FöRENING
4,0833 %
LäGENHETSNUMMER
4602
PRIS
3 500 000 kr slutpris
PANTSATT
Nej
EL
2 500 kr/år
FöRSäKRING
2 366 kr/år
TOTAL DRIFTSKOSTNAD
4 866 kr/år
DRIFT RäKNAT På
1 person
Allmänt:
I ett putsat ljusgult fyravåningshus i vackra Ekhagen ligger den här bostaden. Enhetlig och vilsam med varma trägolv och vita väggar som går igen i alla rum och så mycket som fem fönster i fil mot naturen utanför. Lägenheten har en öppen planlösning mellan kök och vardagsrum vilket skapar en stor och härlig plats att umgås på. De generösa fönstren förser rummen med massor av ljus och den öppna spisen går att njuta av från stora delar av lägenheten. En trevlig och välkomnande bostad som också har ett stort separat sovrum. Lägenheten disponerar ett förråd om ca 2 kvm i källaren. Här finns även tvättstugan belägen, utrustad med två tvättmaskiner och två torktumlare samt ett torkskåp. Det finns parkeringsplats och garageplats mot kostnad genom ett kösystem. Föreningen har de senaste tre åren renoverat alla fönster där skadade trädetaljer bytts ut och glasrutorna i de inre bågarna har bytts till energiglas. Fastighetens port har också bytts ut mot en nytillverkad handgjord kopia av originalporten. Alla horisontella avloppsstammar under golv i källarplan samt ute i mark på föreningens fastighetsmark byttes ut 2018 tillsammans med utbyte av inkommande vattenledning från kommunal knutpunkt in till huset.
Hall:
När du kliver in på Torphagsvägen 14 har du en stor garderob till höger och badrummet till vänster. Rakt fram väntar vardagsrummets tre fönster i fil vars ljus når ända fram till ytterdörren. Här har man valt att platsbygga en hatthylla vilket möjliggör mycket förvaring av ytterkläder och skor, och den inbyggda garderoben rymmer allt man kan tänka sig i övrigt. På golvet ligger ett svart-vitt golv i rutmönster.
Kök:
Köket är byggt längs med två väggar som leder från hallen in till matplatsen. En lång bänkskiva sträcker sig ut med ena väggen tillsammans med hyllplan, vilket möjliggör ordentligt med arbetsyta tillsammans med bra förvaring. De mörka luckorna går väl ihop med det vita kaklet med mörk fog. Handtagen i mässing är en fin detalj. Här finns spis med glashäll och inbyggd diskmaskin. På motsatt sida har man satt in en inbyggd kyl och frys, och en ugn i bekvämlig brösthöjd. Över - och underskåp tillsammans med skafferi möjliggör extra mycket utrymme. Matplatsen vetter mot vardagsrummet och skapar en social atmosfär. Här är det enkelt att laga mat och underhålla gäster samtidigt. Det är något speciellt med att kunna placera ett matbord framför ett fönster, kanske har det att göra med det naturliga ljuset som strömmar in om morgonen och hjälper en att vakna, eller möjligheten att kunna se ut på naturen som gör det lite extra trevligt. Här gör sig det vackra trägolvet också påmint, som enkelt leder vidare in i vardagsrummet.
Vardagsrum:
Vardagsrummet binder samman hallen, köket och sovrummet. Det är lägenhetens mittpunkt, inte bara på grund av placeringen i bostaden. Den öppna spisen är en älskvärd detalj och en mysig plats att samlas kring. Framför finns det gott om rum för både en soffa och fåtöljer tillsammans med bokhyllor. De tre fönstren tillåter ett fantastiskt ljus att strömma in, och gör det enkelt att följa årstiderna. De är bevarade från byggåret med fönsterbräda i sten och haspar i mässing.
Sovrum:
Sovrummet är stort och rymmer en härlig säng framför fönstret tillsammans med nattduksbord på vardera sida. En stor garderobsvägg är ett tacksamt inslag och möjliggör ordentligt med förvaring med inbyggda lådor och klädstänger. Trägolvet och de vita väggarna är genomgående för lägenheten och binder därför ihop sovrummet fint med resten.
Badrum:
Badrummet är ljust och helkaklat med gråa klinkers tillsammans med vita och gråa kakelplattor lagda i ett rutmönster. Här finns en bred, härlig kommod med tillhörande underskåp som möjliggör gott om förvaring. En rymlig dusch, spegel och handdukstork. Den här bostaden har också lyxen att ha en egen tvättmaskin!
ARKITEKT: Edward Bernhard 1935-36
I mitten av 1930-talet påbörjades byggnadsverksamheten i Ekhagen. En mängd bostadshus uppfördes i rasande takt och redan 1936 stod merparten av husen färdiga. Ett av dem var Djurgårdseken 9 som uppfördes av byggmästare Max Gumpel under åren 1935–1936. För ritningarna svarade Edward Bernhard som också ligger bakom huset mittemot. Vid den här tiden hade den övre delen av Torphagsvägen adressen Lappkärrsvägen och detta hus var då nr 46.
Arkitekt Bernhard föddes år 1874 i Stenbrohult, Småland, och kom med tiden att skaffa sig en gedigen utbildning, först på Tekniska skolan i Stockholm och därefter vid Kungliga Tekniska högskolan varifrån han tog sin examen 1899. Därefter följde studier vid Technische Hochschule Charlottenburg i Berlin och Akademien i Dresden. Tillbaka i Sverige anställdes han av Ernst Stenhammar där han bland annat arbetade med Grand Hotel Royal. 1913 öppnade han eget arkitektkontor.
Bernhard kom att bli en produktiv arkitekt som dessutom fick fler prestigeprojekt med anknytning till Ivar Kreuger. Bland annat den påkostade hyresfastigheten på Villagatan 13, Kreugers bankhus i Paris, Banque de Suède et de Paris, samt Paul Tolls villa på Villagatan 10. Han ritade också ett antal Tempovaruhus, till exempel vid Hötorget (nuvarande Kungshallen) samt Åhlénshuset vid Skanstull (1920-talsdelen mot Götgatan). Övriga verk som förtjänar att nämnas är Röda Kvarn på Biblioteksgatan och Apotekarnes Mineralvattenfabrik i hörnet Norra Stationsgatan och Hälsingegatan.
Djurgårdseken 9 är ett bostadshus uppfört i fyra våningar. I källaren fanns ursprungligen tre garage, pannrum och tvättstuga samt en mängd förråd. På bottenvåningen och våningsplanen därovan fanns lägenheter och dessa var om ett till tre rum och kokvrå som i de flesta fall kompletterades av en matvrå.
Lägenheterna var påkostade och samtliga försågs med badrum och i många fanns också en öppen spis. Köken disponerades med en arbetsdel, på ritningarna benämnd kokvrå, och en matvrå som troligtvis avskildes från varandra medelst ett glasparti. Inredningen utgjordes av rostfri diskbänk, gasspis och skafferi samt en mängd skåp samt kylskåp. Till lägenheternas fasta inredning hörde också ett antal garderober. Trapphuset försågs med hiss och sopnedkast.
Brf Djurgårdseken 9
Antal lägenheter och lokaler
Föreningen äger fastigheten Stockholm Djurgårdseken 9. Förening består av 19 lägenheter, 1 lokal samt 3 garageplatser. Till fastigheten hör även nio parkeringsplatser. 1135 kvm boyta. Föreningen är en äkta bostadsrättsförening. Huset ritades av Edward Bernhard.
År föreningen övertog fastigheten
Bostadsrättsföreningen registrerades år 1987. Föreningen köpte fastigheten i slutet av 90-talet.
Mark
Eftersom föreningen äger sin egen mark påverkas man inte av eventuellt höjda tomträttsavgälder.
Förvaltare
Den ekonomiska förvaltningen sköts av Calculare i Österskär AB.
Garage och parkering
3 garageplatser samt 10 parkeringsplatser. Hyra för parkeringsplats utgår med 500 kr/månad och 2250 kr/månad för garage.
Renovering
Utbyte av alla horisontella avloppsstammar under golv i källarplan samt ute i mark på föreningens fastighetsmark 2018, utbyte av inkommande vattenledning från kommunal knutpunkt in till huset, fastighetens hela rörsystem för vatten och avlopp bytt 1997-2018.
De senaste tre åren har även fönster och balkongdörrar genomgått en renovering där alla skadade trädetaljer byttes ut, glasrutorna i de inre bågarna byttes till energiglas, fastighetens port byttes ut mot en nytillverkad handgjort kopia av originalporten, stambyte av den sista biten av avlopp i mark under källargolv och ute på tomten. Fjärrvärme är framdraget till pannrummet men man använder idag bergvärme samt olja om det behövs.
Kommande renoveringar
Inom en 5-10 årsperiod kommer man att behöva göra ombyggnad av rökgångar på vinden. Fasadrenovering är planerad 2023. Föreningen kommer att finansiera renoveringen med hjälp av banklån. Kostnadsuppskattning 3-4 mkr.
Ekonomi
De långfristiga skulderna uppgår enligt årsredovisningen 2020 till 7,8 milj kr, vilket ger cirka 6 900 kr/kvm boyta.
Avgifter
Överlåtelseavgift om 1207 kr betalas av köpare och pantsättningsavgift om 483 kr betalas av pantsättare.
Avgiften höjdes nyligen med 2 %. Föreningen kommer framöver årligen att justera avgiften för inflation.
Förråd
Källarförråd om cirka 2 kvm.
Gemensamma utrymmen
Det finns barnvagnsrum, cykelförråd, tvättstuga i källaren med 2 maskiner, 2 torktumlare 1 torkskåp samt trädgårdsförråd.
Bredband och tv
FIberbredband via Telia Öppen Fiber vilket medför att det finns ett antal olika internetoperatörer och tjänsteleveratörer man kan ingå avtal med. Där finns även IP-tv tjänster.
Juridisk person
Juridiska personer accepteras inte.
Delat ägande
Föreningen godkänner delat ägande mellan barn och föräldrar, minsta ägarandel är 10%.
Kontroll
Ovanstående grundas på information från föreningens hemsida och/eller årsredovisning 2020. Uppgifter som är av särskild vikt för köparen bör kontrolleras med föreningen.
Ekhagen är ett fantastiskt område, ett av få bostadsområden som är helt byggt i funkisstil. Hela Ekhagen är grönklassat i Stockholms stads byggnadsklassificering, vilket menas att området och byggnaderna har ett stort kulturhistoriskt värde. Björn Hedvall lade planen för området och ritade också många byggnader. Flera stora namn som Ancker-Gate-Lindegren, Wolter Gahn och Edward Bernhard medverkade också. Området ligger i den Kungliga Nationalstadsparken – världens första nationalstadspark. Här är grönt och lummigt. På ett par minuter når du Lilla Värtan med småbåtshamn och badplats. Området kryllar av trevliga ställen att tillbringa fritiden på. Stora Skuggan med 4H-gård och många aktiviteter för barn, Stora Skuggans värdshus med ekofilosofi, Söderbrunns koloniområde, Naturhistoriska Riksmuseet, Bergianska Trädgården och Brunnsviken för att nämna några. Stockholms Universitet är också placerat runt knuten.