På en lummig höjd, mitt emellan Kvarnsjön och Lövbergaviken, stoltserar detta K-märkta sekelskifteshus i eklektisk symbios. Längs farlederna uppfördes i slutet av 1800-talet många sommarnöjen i den romantiska schweizerstilen, och här på Kvarnsjövägen 12 B återfinns ett tjusigt arv från denna tid. För att möta dagens behov adderades en tillbyggnad 2019, samt ett rymligt varmgarage och carport 2025. Huset har en total bostadsyta på 165 kvadratmeter som fördelas på sex rum och kök, varav fyra sovrum. I ett av sovrummen står en fungerande kakelugn. Två sällskapsrum bjuder in till umgänge, och därtill finns två badrum, en gäst-wc samt tvättstuga. Alltsammans i mycket gott skick, då hela huset renoverades i samband med tillbyggnaden. Detta ger mer tid åt att njuta av tillvaron, kanske från någon av husets terrasser eller trädgårdens sittplatser, där kvällarna kröns av brinnande solnedgångar över fjärden. Tomten erbjuder fina odlingsmöjligheter bland körsbärsträd och bärbuskar, och för den som drömmer om svalkande dopp finns bygglov för pool. Idylliska Kummelnäs präglas av skärgårdskänsla, samtidigt som du når Södermalm på dryga 20 minuter med bil, och SL-båten från Hasseludden tar dig in till Nybrokajen. Läget är oslagbart för familjen med nära till bra förskolor, skolor och fritidsaktiviteter. Om helgerna finns massor av smultronställen att upptäcka, naturreservat med milslånga stigar och lugna stunder på närliggande Yasuragi. Till fastigheten medföljer en egen båtplats.
Ta reda på vad din bostad är värd, helt kostnadsfritt!
Ja tack!BOSTADSTYP
Friliggande villa
UPPLåTELSEFORM
Friköpt
ADRESS
Kvarnsjövägen 12B
OMRåDE
Nacka - Kummelnäs
RUM
6 rum, 4 sovrum
AREA
165 kvm, taxeringsinformation
TAXERINGSKOD
220, Småhusenhet, bebyggd
TAXERINGSVäRDE
9 633 000 KR - Småhusbyggnad 4 928 000 KR, Småhusmark 4 705 000 KR
SUMMA PANTBREV
7 605 000 KR
TOMTAREAL
1 104 kvm
TOMTTYP
Natur- och trädgårdstomt
VATTEN/AVLOPP
Kommunalt vatten året om. Kommunalt avlopp. Sommarvatten från närliggande sjö till att vattna med.
PLANBESTäMMELSER
Detaljplan (2005-03-07)
BYGGNADSTYP
2-plans hus i souterräng samt 1-plans hus grundlagt på krypg
UPPLåTELSEFORM
Friköpt
BYGGNADSåR
1890
UPPVäRMNING
Frånluftsvärmepump med vattenburen golvvärme, luft/luftvärmepump och kakelugn
ENERGIDEKLARATION
Utförd 2023-05-04
ENERGIKLASS
C
ENERGIFöRBRUKNING
43 kWh/kvm per år
FASAD
Träpanel
STOMME
Trä
FöNSTER
2+1-glas isolerglas
BJäLKLAG
Trä
TAK
Falsat plåttak, sedumtak
GRUNDLäGGNING
Platta på mark, souterräng, krypgrund
VENTILATIONSTYP
Mekanisk frånluft med återvinning
BREDBAND/TV
Fiberanslutning
FASTIGHETSBET
Kummelnäs 9:10
UPPVäRMNING
11 500 kr/år
EL
9 100 kr/år
VA
6 500 kr/år
FöRSäKRING
5 000 kr/år
TOTAL DRIFTSKOSTNAD
32 100 kr/år, utöver detta tillkommer kostnad för fastighetsavgift/skatt 10 425 KR
DRIFT RäKNAT På
3 personer
KOMMENTAR
1 vuxen och 2 barn på halvtid, uppskattade kostnader.
BESKRIVNING PARKERING
Grusad uppfart med plats för 3-4 bilar
Allmänt
Denna vackra villa från förra sekelskiftet bjuder på en alldeles särskild charm, som tillsammans med sin tillbyggnad blev nominerad till ‘Årets byggnad i Nacka 2019’. Snickarglädje och spröjsade fönster möter samtida nordisk träarkitektur i en fin kombination. Huset är i mycket gott skick och i samband med tillbyggnaden restaurerades också den äldre delen. Samtliga elinstallationer, tak, våtutrymmen och exklusiv inredning är från 2019. Uppvärmning sker via frånluftsvärmepump med vattenburen golvvärme, luft/luftvärmepump och kakelugn. Fiber är anslutet, bygglov för pool finns och under föregående år byggdes ett nytt garage med carport. Till fastigheten medföljer en egen båtplats.
NEDRE PLAN
Huvudentrén till detta hus knyter ihop den äldre delen med den nya. Golvet vid entrén består av klinker med vattenburen golvvärme, medan resterande delar av våningsplanet har vitpigmenterat trägolv. I hallen finns plats att hänga av sig jackor på tamburmajoren, medan ytterligare förvaring finns runt hörnet i flera garderober, och i anslutning till trappan finns ett rymligt förråd. Från hallen kommer man direkt ut till baksidan av huset och trädgården.
Den äldre delen består av två sovrum, ett allrum med utgång till framsidan samt ett badrum. Sovrummen är rymliga, båda med hörnplacering och fint ljusinsläpp från två håll. Väggarna målade i en ljust grå ton, och det ena sovrummet har en vacker kakelugn som sprider mysig värme. Allrummet är placerat mitt emellan sovrummen och bjuder på en vidunderlig vy genom de stora spröjsade fönsterpartierna. I anslutning till ena sovrummet finns ett pentry med diskho och garderober. Badrummet är halvkaklat i gråmelerade plattor och utrustat med wc, handfatskommod och duschhörna. Golvvärme finns.
Den nya delen utgörs av ytterligare två sovrum, ett stort badrum samt tvättstuga. Från det ena sovrummet nås en trädäckad altan i soligt sydvästläge. Badrummet är stort och lyxigt, utrustat med wc, handfatskommod i dubbelstorlek, badkar och duschhörna. Tvättstugan är praktisk med tvättmaskin, torktumlare samt förvaringsskåp och vikbänk.
ÖVRE PLAN
Det övre planet tillhör den nybyggda delen, och här är husets kök och vardagsrum placerat. Köket är stort och ger plats för att möblera med ett middagsbord. Full utrustning med kylskåp, frys, spishäll, ugn, fläkt och diskmaskin inkluderas. I ena hörnet finns ett rymligt skafferi med skjutdörr. Från köket nås de två terrasserna, varav den ena ligger en trappa upp på tomten och bjuder på en utomordentligt trevlig utsikt. Intill köket ligger en gästtoalett utrustad med wc och tvättställ. Vardagsrummet vetter åt sydväst och har ljusinsläpp från tre håll, vilket gör det till ett väldigt ljust rum.
Trädgård
Den kuperade naturtomten mäter 1104 kvadratmeter. Här har man utnyttjat nivåskillnaderna med trivsamma terrasser och altaner som ger flera olika platser att slå sig ner på beroende på om man önskar sol eller skugga. Tomten vetter åt sydväst vilket ger fina soltimmar, framförallt på eftermiddagen och kvällen med solen som går ner över vattnet. I trädgården växer både silverpilträd och körsbärsträd, dessutom finns rabarber, krusbär och hallon. För den som vill finns goda möjligheter att utveckla trädgården med mer odlingar och planteringar. Sommarvatten finns för bevattning. På framsidan finns en plan gräsmatta som lämpar sig väl för bollspel eller studsmatta. Bygglov finns för pool.
Garage
Så sent som i augusti 2025 stod garaget med carport klart. Det är byggt i en stil som smälter väl ihop med huvudbyggnaden. Dubbeldörrar gör det smidigt att öppna upp och det går att använda som både garage med värme eller förråd. Inrett med arbetsbänk och sensorstyrd belysning samt skymningsrelä från Plejd. För den som har elbil finns en Zaptec-laddare.
ARKITEKT: Ombyggt 2019
Huset är ett skolboksexemplar på schweizerstilen, den arkitekturstil som präglade många sommarnöjen under slutet av 1800-talet. Här finns dekorativa kännetecken som de utsågade trädetaljerna i taknocken, de generösa taksprången och panelen målad i tidstrogna kulörer som guldockra, kromoxidgrönt och engelskt rött. Färgerna är inspirerade av naturen, avsedda att samspela med landskapet.
Sekelskiftet 1900 var en guldålder för svensk träarkitektur. Stilen växte fram som en romantisk protest mot stenstadens strama symmetri och en längtan efter något friare. Man lät sig inspireras av alpernas chalet-estetik, även om den svenska tolkningen blev något helt eget. När de välbärgade stadsborna längtade bort från stadens brus sökte de sig till skärgårdens lugn och lät uppföra sommarnöjen i just denna naturinspirerade arkitektur.
Kummelnäs bär på en mångfacetterad historia, med både industrier och båtvarv, sportstugor och romantiska villor. Idag är det en eftertraktad villaidyll med sin skärgårdsnära själ bevarad och närbelägna Yasuragi som närmaste moderna tillflyktsort.
Kvarnsjövägen ligger mitt emellan Kvarnsjöns spegelblanka vatten och Lövbergavikens saltstänkta klippor. Området klassas som kulturhistoriskt värdefullt, med sina stora tomter och sekelskiftesvillor inbäddade bland tallar och lövträd. Från hemmet har du nära till skogar och strövområden, och med bil nås en handfull naturreservat inom kort avstånd, som Velamsund, Nyckelviken och Skogsö. Därtill finns flera fina badplatser, både från klippor och strand, med närhet till såväl hav som insjöar. Och om man vill unna sig en spadag är det promenadavstånd till Yasuragi. För barnfamiljen är det smidigt att bo här. Flera förskolor, grundskolor och gymnasieskolor finns att välja mellan, och fritidsaktiviteterna är många, från golf, ridning och tennis till fotboll, simning, hockey och gym. Området är lugnt och tyst, samtidigt som det är nära både busshållplats, SL-båt vid Hasseludden och bilvägen in till Södermalm, som nås på dryga 20 minuter.