FOTO: BOUKARI STYLING: LINDHOLM TEXT: MURÉN
Ord som idyll och drömhus är oundvikliga när huset på Kärrstigen ska beskrivas. Med åttkantigt torn, glasveranda och spröjsade fönster omgivna av knotiga träd, blomsterfyllda rabatter, mjuka gräsmattor och knastrande grusgångar bor du i en sagolik atmosfär, bevarad och hänsynsfullt omhändertagen sedan 1909. Årtalet då herr Karl Blomqvist byggde huset kan ses på fasaden, och under åren har villan byggts till och är idag ett levande och lustfyllt hem i två våningar plus en inredd källare med egen ingång. Ett hus som detta är aldrig tråkigt. Här finns spännande vrår och hemliga krypin, mysiga snedtak, vackra blickfång, charmig patina och många årsringar. Det finns alltid platser att vara i fred på, samtidigt som sällskapsytorna är många, stora och härliga, både inne och ute. På entréplanet ligger ett stort och nyrenoverat kök i lantlig stil, en glasveranda, ett tvådelat vardagsrum med en gjutjärnskamin, en matsal, ett badrum och en stor hall med goda förvaringsutrymmen. En trappa upp hittas tre sovrum plus ett tornrum, en övre hall, garderober och wc. Härifrån nås också husets takterrass, som är en egen oas mellan takkupor och grönska, med sol från morgon till kväll. På tomten finns bland annat flera uteplatser, flaggstång, odlingsland, bärbuskar, fruktträd, en lekstuga/hönshus, ett växthus fyllt av vinrankor, förråd och garage, allt omgärdat av staket, häckar och en välkomnande grind. Fastigheten är i genomgående god kondition, allt är nyligen renoverat och målat, och det är bara att flytta in och njuta av sommaren och livet på Kärrstigen, en lugn, lummig och trivsam gata som även går under namnet Lyckliga gatan.
BOSTADSTYP
Friliggande villa
UPPLåTELSEFORM
Friköpt
ADRESS
Kärrstigen 14
OMRåDE
Insjön
RUM
7 rum
AREA
144 kvm + 37 kvm biarea, faktisk uppmätn norm SS 21054
PRIS
14 550 000 kr slutpris
TAXERINGSKOD
220, Småhusenhet, bebyggd
TAXERINGSVäRDE
4 824 000 KR - Småhusbyggnad 2 347 000 KR, Småhusmark 2 477 000 KR
SUMMA PANTBREV
6 920 000 KR
TOMTAREAL
950 kvm
TOMTTYP
Trädgårdstomt (friköpt)
VATTEN/AVLOPP
Kommunalt vatten året om. Kommunalt avlopp
PLANBESTäMMELSER
Avstyckningsplan
BYGGNADSTYP
1½-plansvilla med källare
UPPLåTELSEFORM
Friköpt
BYGGNADSåR
1909
UPPVäRMNING
Luft/vatten värmepump
ENERGIDEKLARATION
Utförd 2021-05-05
ENERGIKLASS
G
FASAD
Trä
STOMME
Trä
FöNSTER
2-glas och energiglas
BJäLKLAG
Trä
TAK
Plåt
GRUNDLäGGNING
Krypgrund resp gjuten betong
VENTILATIONSTYP
Självdrag
VATTEN/AVLOPP
Kommunalt vatten året om. Kommunalt avlopp
UTFöRDA RENOVERINGAR/UNDERHåLL
Renoveringar sedan år 2000: 2000 Byte av all el och samtliga stammar. 2003 Renovering av rökkanaler och installation av kamin. 2006 Tillbyggnad av tambur, matsal, tornrum, takterrass. 2010 Dränering av grunden och installation av luftvärmepump. 2017 Renovering av inre hall, badrum, kök och vardagsrum. 2018 Fasaderna målades om från gult, vitt, grönt till grönt, vitt, rostrött.
FASTIGHETSBET
Björknäs 1:264
EL
42 000 kr/år
VA
3 107 kr/år
RENHåLLNING
1 044 kr/år
FöRSäKRING
12 035 kr/år
TOTAL DRIFTSKOSTNAD
58 186 kr/år, utöver detta tillkommer kostnad för fastighetsavgift/skatt 10 074 KR
DRIFT RäKNAT På
4 personer
Entréplan
Vackra, spröjsade och rödmålade pardörrar leder in i huset och till en ljus och luftig förstuga med platsbyggd förvaring. Härifrån kan du direkt bjuda in gäster via salongsdörrarna in till matsalen. Matsalen är ett ljuvligt rum med fönster i tre väderstreck och en spiraltrappa i gjutjärn som leder till tornrummet och därefter till takterrassen. Fortsätter du i stället rakt in i huset kommer du till en inre hall med bröstpanel, William Morristapeter och en klädkammare. I anslutning till hallen ligger också ett stort badrum med interiör från Byggfabriken (2017), med badkar på tassar, separat dusch, wc, specialbyggd kommod med infällt handfat och kakel och klinker i vitt och svart.
Från den inre hallen nås även köket som börjar med ett stort och charmigt originalskafferi och slutar med en vacker glasveranda och matplats, omgiven av spröjsade fönster och pärlspontklädda väggar. Här finns även dörr till en uteplats med morgonsol. Köket renoverades 2017 med skåp från Kvänum med exklusiv träinredning och handmålade luckor i en petroleumblå kulör samt bänkskivor av Carraramarmor. Extra bred spis/ugn från Ilve, fläktkåpa, integrerad diskmaskin och fristående kyl och frys. Vitrinskåp intill kyl/frys ingår ej i köp. Ljusgrå linoljemålad pärlspont och vitoljade gamla trägolv ramar in rummet. Från köket nås också trappan till källaren med originaldörr och dörrfoder i pastellfärg. Intill köket ligger vardagsrummet med gråmålade väggar och vita snickerier. Rummet är indelat med en biblioteksdel med inbyggd bokhylla och en TV-rumsdel med plats för soffgrupp framför en vacker gjutjärnskamin.
Övre plan
På det övre planet finns tre sovrum, wc och en inre möblerbar hall med framtagna kattvindar som garderober. Alla rum har unik karaktär och charmig taklutning. De två mindre sovrummen har vägghängda platsbyggda sängar med förvaring under. Det stora föräldrasovrummet har utgång till den stora takterrassen som är som ett eget rum, en oas inhöljd mellan takåsar och den vackra enorma hängbjörken utanför. Tornrummet är ytterligare ett rum på det övre planet att använda efter behov, för närvarande nyttjas det som arbetsrum/hemmakontor.
Källarplan
I husets källarvåning finns ett allrum med en öppen spis/braskassett, tvättstuga, förråd, vinkällare, pannrum med verkstad och ett rum inrett som keramikverkstad. Källaren nås via trappa från köket och har även egen ingång utifrån, vilket gör den passande till att användas som lägenhet för tonåring eller gäster. Nuvarande keramikverkstad kan lätt göras om till sovrum (vilket det tidigare varit) eller kök/badrum, då det finns vattenledningar framdragna. Källarplanet ger annars plats för all möjlig hobbyverksamhet, biorum, arbetsrum etc, allt efter egna behov och önskemål.
Trädgård
Runt huset finns en 950 kvm stor och friköpt trädgårdstomt med gamla, vackra och årstidsplanerade perennrabatter som avlöser varandra i blomning, prydligt anlagda stengångar, lättskötta gräsmattor på alla sidor och flera uteplatser. Tomten omgärdas av staket och man välkomnas trevligt av en vit trägrind med häck på båda sidor. Trädgården är av läglig storlek, med lagom sysselsättning för en familj. Här kan du påta bland lavendel och rosenrabatter, sätta dina egna kryddor och grönsaker eller bara njuta av de gamla anlagda rabatterna med torparväxter, som bondpioner från 1950-talet, såpnejlika, akleja och löjtnantshjärta. Framsidan av trädgården är avdelad av en bred grusgång som leder fram till glasverandan. På ena delen finns gräsmatta med plats för lek eller gunga i den stora lönnen, eller middagar i kvällssolen. Här finns också en lekstuga som nu används som hönsgård åt sällskapstuppen Lars och hönan Kristina som värper frukostäggen. Här finns rabatter som tidigt blommar av vårlökar, och senare tas över av jättevallmo, lavendel, rosa ölandstok, rosor m m. På andra sidan grusgången växer pioner, julrosor, liljekonvalj och rosenhallon.
Stentrappor leder ner mellan de olika trädgårdsnivåerna. Den nedre delen på framsidan är den mer lummiga delen av trädgården. Här solar du eller vilar i hängmattan mellan äppelträden, helt insynsskyddat. På södra sidan av huset finns en härlig, solig oas i husvinkeln, perfekt för långbord och påskfirande i den första vårsolen, och rabatter med svallande daggkåpor och vackra funkior. På baksidan av tomten hittar du odlingsland med hallon, rabarber och plats för egen sådd. Här finns också pallkragar för kryddor och bärbuskar som röda och svarta vinbär och krusbär. I växthuset finns fyra goda sorter vindruvor som räcker till vänner och bekanta och fler därtill. I växthuset myser du året runt, här finns elkontakt för adventsljusstake till glöggfikat eller för bakgrundsmusiken till sommarfesten. På baksidan, bakom en fläderbuske, finns även plats för studsmatta. Utanför kökets glasveranda sitter du på försommaren omringad av lila syrener. På hösten lyses baksidan upp av de orangea blommor som kallas japanska lyktor. På norra sidan av huset växer schersmin, funkia, bergenia, veronica och brinnande kärlek. Den storslagna syrenbersån ringar in huset och bildar lummiga portaler som tar dig från framsidan till grusgångarna runt huset. Uppifrån terrassen på taket syns syrenerna som en blomstermatta runt huset. Här uppe har du fin utsikt och kan sitta och njuta av solen hela dagen. På tomten finns även en verktygsbod med plats för ved och ett garage. Garaget är halvisolerat med ett bra loft, tänkt att byggas om till ett extra rum. Garaget har en elektrisk port och dörr med vacker träpanel i stil med fastigheten. Eluttag för laddning av elbil finns också.
ARKITEKT: Karl Blomqvist 1909
Björknäs började bebyggas vid förra sekelskiftet och bland de första hus som uppfördes var denna villa, som kallades Skogsdal. År 1978 byggdes huset ut och 2006 byggdes torndelen. Den ritades av husets förra ägare i tidstypisk stil. Även grinden till trädgården tillkom då. Byggnaderna är klädda med en liggande panel som sedan 2018 är målade i en lindblomsgrön kulör med vita knutar samt dörrar och fönsterfoder i rostrött. Fönstren är av tvåglastyp och tidsenliga med spröjs och haspar.
Runt huset finns en 950 kvm stor och friköpt trädgårdstomt med gamla, vackra och årstidsplanerade perennrabatter som avlöser varandra i blomning, prydligt anlagda stengångar, lättskötta gräsmattor på alla sidor och flera uteplatser. Tomten omgärdas av staket och man välkomnas trevligt av en vit trägrind med häck på båda sidor. Trädgården är av läglig storlek, med lagom sysselsättning för en familj. Här kan du påta bland lavendel och rosenrabatter, sätta dina egna kryddor och grönsaker eller bara njuta av de gamla anlagda rabatterna med torparväxter, som bondpioner från 1950-talet, såpnejlika, akleja och löjtnantshjärta. Framsidan av trädgården är avdelad av en bred grusgång som leder fram till glasverandan. På ena delen finns gräsmatta med plats för lek eller gunga i den stora lönnen, eller middagar i kvällssolen. Här finns också en lekstuga som nu används som hönsgård åt sällskapstuppen Lars och hönan Kristina som värper frukostäggen. Här finns rabatter som tidigt blommar av vårlökar, och senare tas över av jättevallmo, lavendel, rosa ölandstok, rosor m m. På andra sidan grusgången växer pioner, julrosor, liljekonvalj och rosenhallon. Stentrappor leder ner mellan de olika trädgårdsnivåerna. Den nedre delen på framsidan är den mer lummiga delen av trädgården. Här solar du eller vilar i hängmattan mellan äppelträden, helt insynsskyddat. På södra sidan av huset finns en härlig, solig oas i husvinkeln, perfekt för långbord och påskfirande i den första vårsolen, och rabatter med svallande daggkåpor och vackra funkior. På baksidan av tomten hittar du odlingsland med hallon, rabarber och plats för egen sådd. Här finns också pallkragar för kryddor och bärbuskar som röda och svarta vinbär och krusbär. I växthuset finns fyra goda sorter vindruvor som räcker till vänner och bekanta och fler därtill. I växthuset myser du året runt, här finns elkontakt för adventsljusstake till glöggfikat eller för bakgrundsmusiken till sommarfesten. På baksidan, bakom en fläderbuske, finns även plats för studsmatta. Utanför kökets glasveranda sitter du på försommaren omringad av lila syrener. På hösten lyses baksidan upp av de orangea blommor som kallas japanska lyktor. På norra sidan av huset växer schersmin, funkia, bergenia, veronica och brinnande kärlek. Den storslagna syrenbersån ringar in huset och bildar lummiga portaler som tar dig från framsidan till grusgångarna runt huset. Uppifrån terrassen på taket syns syrenerna som en blomstermatta runt huset. Här uppe har du fin utsikt och kan sitta och njuta av solen hela dagen. På tomten finns även en verktygsbod med plats för ved och ett garage. Garaget är halvisolerat med ett bra loft, tänkt att byggas om till ett extra rum. Garaget har en elektrisk port och dörr med vacker träpanel i stil med fastigheten. Eluttag för laddning av elbil finns också.
Runt huset finns en 950 kvm stor och friköpt trädgårdstomt med gamla, vackra och årstidsplanerade perennrabatter som avlöser varandra i blomning, prydligt anlagda stengångar, lättskötta gräsmattor på alla sidor och flera uteplatser. Tomten omgärdas av staket och man välkomnas trevligt av en vit trägrind med häck på båda sidor. Trädgården är av läglig storlek, med lagom sysselsättning för en familj. Här kan du påta bland lavendel och rosenrabatter, sätta dina egna kryddor och grönsaker eller bara njuta av de gamla anlagda rabatterna med torparväxter, som bondpioner från 1950-talet, såpnejlika, akleja och löjtnantshjärta. Framsidan av trädgården är avdelad av en bred grusgång som leder fram till glasverandan. På ena delen finns gräsmatta med plats för lek eller gunga i den stora lönnen, eller middagar i kvällssolen. Här finns också en lekstuga som nu används som hönsgård åt sällskapstuppen Lars och hönan Kristina som värper frukostäggen. Här finns rabatter som tidigt blommar av vårlökar, och senare tas över av jättevallmo, lavendel, rosa ölandstok, rosor m m. På andra sidan grusgången växer pioner, julrosor, liljekonvalj och rosenhallon. Stentrappor leder ner mellan de olika trädgårdsnivåerna. Den nedre delen på framsidan är den mer lummiga delen av trädgården. Här solar du eller vilar i hängmattan mellan äppelträden, helt insynsskyddat. På södra sidan av huset finns en härlig, solig oas i husvinkeln, perfekt för långbord och påskfirande i den första vårsolen, och rabatter med svallande daggkåpor och vackra funkior. På baksidan av tomten hittar du odlingsland med hallon, rabarber och plats för egen sådd. Här finns också pallkragar för kryddor och bärbuskar som röda och svarta vinbär och krusbär. I växthuset finns fyra goda sorter vindruvor som räcker till vänner och bekanta och fler därtill. I växthuset myser du året runt, här finns elkontakt för adventsljusstake till glöggfikat eller för bakgrundsmusiken till sommarfesten. På baksidan, bakom en fläderbuske, finns även plats för studsmatta. Utanför kökets glasveranda sitter du på försommaren omringad av lila syrener. På hösten lyses baksidan upp av de orangea blommor som kallas japanska lyktor. På norra sidan av huset växer schersmin, funkia, bergenia, veronica och brinnande kärlek. Den storslagna syrenbersån ringar in huset och bildar lummiga portaler som tar dig från framsidan till grusgångarna runt huset. Uppifrån terrassen på taket syns syrenerna som en blomstermatta runt huset. Här uppe har du fin utsikt och kan sitta och njuta av solen hela dagen. På tomten finns även en verktygsbod med plats för ved och ett garage. Garaget är halvisolerat med ett bra loft, tänkt att byggas om till ett extra rum. Garaget har en elektrisk port och dörr med vacker träpanel i stil med fastigheten. Eluttag för laddning av elbil finns också.
I Björknäs bor du på gränsen mellan stad och skärgård. På några minuter tar du dig ner till egna båten i Skurusundet eller bryggorna vid Boo gård eller Hasseludden, där skärgårdstrafiken tar dig vidare ut bland öarna. Pendlingsläget in till stan är lika lättillgängligt. Busshållplats med täta turer ligger två minuter bort och sen är du inne i stan på bara 15 minuter. Förskolor, skolor och fritidsaktiviteter för barn ligger smidigt nära i området. På Kärrstigen bor du omgiven av både lummig grönska och trevliga grannar. Varje år anordnas en gatufest då man stänger av gatan och dukar upp långbord. Flera kreativa matställen har under de senaste åren poppat upp i omgivningarna. Ta till exempel cykeln till The Old Smoke House i Lännersta eller till Bruket i Tollare. Här finns även ett mycket populärt gelatoställe. För takeaway finns både thai och pizzeria runt hörnet vid busshållplatsen. Du handlar frukostfrallor i morgontofflorna på mysiga Delselius konditori och i Björknäs centrum finns bland annat postombud, apotek, ICA-butik och Saltsjö-Boos största godisbutik. Stora köpcentrum och allt du kan önska dig i shoppingväg hittar du både in mot stan (Nacka Forum och Sickla) och ut mot Värmdö (Gustavsberg, Värmdö Marknad och Mölnvik). I närheten ligger också Björknäs trädgård som brukar anordna alltifrån mysiga adventsfiranden till trädgårdsmarknader, och hemestern kan enkelt förgyllas med en spahelg på Yasuragi. I omgivningarna finns också gott om sjöar och fina naturområden. Den närmaste sjön är Glasbrukssjön med barnvänlig strand och klippbad. Det är också ett spännande äventyr att gå runt hela sjön. Ovanför ligger ett vackert skogsområde med belyst träningsslinga i varierad terräng och utegym.