TEXTER: HENRIK & GUSTAV FOTOGRAFI: BOUKARI SCENOGRAF: COPPARSTAD
Från lägenhet och mörka prång till villa med sol och fågelsång! Med stort nöje kan vi presentera detta tillbyggda egnahemshus från 1930-talet som renoverats från topp till tå de senaste åren! Här erbjuds en totalyta om 150 kvadratmeter fördelat på tre plan inklusive källare. Entrévåningen består av hall, vardagsrum med en kamin, matsal och kök samt dubbla utgångar till en veranda i nordvästligt läge. Övervåningen bjuder på tre sovrum utan genomfart, samt ett badrum en-suite. I källaren finns badrum, allrum, tvättstuga och matkällare. Huset betjänas av vattenburen uppvärmning via luftvärmepump. Den nätta men väldisponerade trädgårdstomten är lika trivsam som den är lättskött, med plats för odlingar, sittgrupp och studsmatta. Infarten rymmer givetvis en parkering medan ett trädgårdsförråd med anslutande plank fint ramar in tomtens privata del. Fastighetsbeteckningen Champinjonen 20 gör det lätt att förstå att vi befinner oss i "Svampområdet" i G:a Enskede. Belägenheten är vad som kan förväntas av en stadsvilla, med närhet till tunnelbana, matvaruaffär, apotek och skolor, samtidigt som innerstan är en kort cykeltur bort. Varmt välkomna ska ni vara till Plantskolevägen 78, vi ses på visning!
BOSTADSTYP
Friliggande villa
UPPLåTELSEFORM
Tomträtt
ADRESS
Plantskolevägen 78
OMRåDE
Gamla Enskede
RUM
6 rum
AREA
106 kvm + 44 kvm biarea, faktisk uppmätning 2024, 95 kvm boarea + 50 kvm biarea enl. Lantmäteriet
PRIS
9 600 000 kr slutpris
TAXERINGSKOD
220, Småhusenhet, bebyggd
TAXERINGSVäRDE
9 671 000 KR - Småhusbyggnad 3 271 000 KR, Småhusmark 6 400 000 KR
SUMMA PANTBREV
6 360 000 KR
TOMTAREAL
369 kvm
VATTEN/AVLOPP
Kommunalt V/A
PLANBESTäMMELSER
Stadsplan (1928-11-24) Tomtindelning (1927-01-22)
BYGGNADSTYP
1½-plansvilla med källare
UPPLåTELSEFORM
Tomträtt
BYGGNADSåR
1932
UPPVäRMNING
Luft-vatten-värmepump, elgolvvärme våtrum, kamin
ENERGIDEKLARATION
Utförd 2024-08-31
ENERGIKLASS
E
ENERGIFöRBRUKNING
73 kWh/kvm per år
FASAD
Träpanel
STOMME
Trä och betong
FöNSTER
2-glasfönster
TAK
Tegelpannor
GRUNDLäGGNING
Källare, platta på mark, plintgrund (utbyggnad)
VENTILATIONSTYP
Självdrag
FASTIGHETSBET
Champinjonen 20
UPPVäRMNING
33 000 kr/år
VA
6 000 kr/år
SOTNING
200 kr/år
FöRSäKRING
9 500 kr/år
TOTAL DRIFTSKOSTNAD
48 700 kr/år, utöver detta tillkommer kostnad för fastighetsavgift/skatt 10 074 KR, tomträttsavgäld: 41 900 KR
DRIFT RäKNAT På
4 personer
KOMMENTAR
I posten uppvärmning ingår hushållsel. Förbrukning under 2023 var 15.623 kWh. Fastighetsskatt tillkommer (9.525 kr årligen). Stämpelskatt för lagfart uppgår till 1,5 % av köpeskillingen. Om fler pantbrev behöver tas ut kostar dessa 2 % på inteckningsbeloppet. Mindre expeditionsavgifter tillkommer.
Allmänt
Villans kvadratmeter är fördelade över tre våningsplan och de sex rummen består av tre sovrum, vardagsrum, matrum samt ett allrum i källaren. Renoveringslistan är gedigen där el, vatten och avlopp, två badrum, kök och ytskikt gjordes 2018. Under 2022 utfördes tillbyggnaden mot trädgården liksom tak, fasad, veranda och trädgårdsförråd. Fiber är också indraget samtidigt som Plejd finns i huset för trådlös styrning av belysning. Även om åtgärderna är många så har nuvarande ägare lagt stor vikt vid att behålla den ursprungliga karaktären så långt det är möjligt. Många fönster ger interiören gott om ljusinsläpp, inte minst i den tillbyggda delen. Gott om platsbyggd förvaring finns oavsett om det gäller kläder, skafferiartiklar eller trädgårdsprylar. Till originaldetaljerna hör inte minst tvåglasfönstren, hallgolvet på entréplanet liksom trappa och ledstång till övervåningen.
Entréhall
Hallen är belägen på markplan och här finns platsbyggd förvaring och åtkomst till både entréplanet och källaren. Ett glasparti finns som avgränsning mellan matrummet och hallen för ett särskilt bra ljusinsläpp. Högt i tak och vackra materialval såsom ölandsstenen på golvet från Östersjösten. Väggarna är målade i en ljus rosa-beige ton.
Kök
Ett snyggt och hemtrevligt kök med fönster i två väderstreck, komplett maskinellt utrustat med kyl och frys, diskmaskin, spishäll samt ugn och fläktkåpa från Fjäråskupan av egen design. Gott om förvaring både i form av öppna hyllor, men även högskåp och utdragslådor. Bänkskivor av granit, kakel ovan arbetsytorna och väggar målade i en ljus pastellgrön ton. Ett parkettgolv lades även in i samband med renoveringen.
Matrum
Ett ljust rum som vetter mot trädgården, med fem fönsterpartier samt glasade dubbeldörrar till altanen utanför. En vacker holländsk mönsterparkett möter upp ljust målade väggar.
Vardagsrum
Villans sällskapsrum betjänas av en kamin med mysfaktor, samtidigt som den praktiskt nog har en spisplatta. Rummet har ljusinsläpp från tre väderstreck, med utgång till altanen utanför. Väggarna är målade i två färger med linjebryt, vilket ackompanjeras av ett vackert parkettgolv.
Övervåning med tre sovrum
På övre plan har samtliga av de tre sovrummen ett fint parkettgolv, med väggar målade i vitt eller ljusare kulörer. Sovrummet mot trädgården har hela fyra fönsterpartier samt vattenburen golvvärme. Badrummet nås via ett av sovrummen och är renoverat i en äldre stil med bl.a. ett handfat från Burlington. Här finns toalett och dusch liksom skåpförvaring. Väggarna är helkaklade i vitt medan golvet pryds av elegant svartvit klinkers med elburen golvvärme.
Källarvåning/allrum
Det praktiska våningsplanet med utrymme för bad och tvätt, matkällare samt mer eller mindre ett extra vardagsrum för allehanda aktivieteter. Allrummet har vitmålade väggar samt ett laminatgolv.
Badrum
Ett renoverat badrum av lyxigt snitt med både dusch och badkar, wc samt en egentillverkad kommod med förvaring. Badkaret är i original från 1930-talet men har remaljerats. Fina lampor från Sekelskifte och spegel från Artilleriet. Mörkt klinkergolv med elburen golvvärme samt delvis kaklade väggar ihop med våtrumsfärg.
Tvättstuga/pannrum
Mycket praktisk tvättstuga med utgång till trädgården. Här finns tvättmaskin och torktumlare samt plats för returerna. En förvaringslösning med korgar för smutstvätt samt torkställning. I rummet finns även värmepannan samt elcentral. Klinkergolv samt väggar målade med vit våtrumsfärg. Möjlighet finns att koppla uppvärmningen till internet och få ett optimalt förhållande mellan komfort och elpris om man nyttjar timpris.
Trädgård
Till huset hör en 369 kvm plan trädgårdstomt med fruktträd och bärbuskar samt en stor variation av växtlighet och blomster. Den trevliga verandan har eftermiddags- och kvällssol samt direktåtkomst till trädgården och huset. Gott om kallförvaring finns under husets tillbyggda del och en extra förrådsbyggnad finns med snickeri (ca 4 kvm) och cykelförråd (ca 6 kvm). Mot gatan finns en parkeringsplats, denna kan utökas till två om man behöver.
Renoveringar i urval
2022, utvändig renovering inkl. tillbyggnad, tak, fasad, veranda och förråd. 2018, luft-vatten-värmepump, eldragning, vatten och avlopp, två badrum, kök och ytskikt. Majoriteten av fönstren är renoverade löpande.
ARKITEKT: Edvin Enström 1932
Champinjonen 20
Trädgårdsstaden Gamla Enskede kom att bli den första av Stockholms stads trädgårdsstäder och möjliggjordes av att staden år 1904 köpte Enskede Gårds ägor. Några år senare, 1907, inrättades den så kallade lantegendomsnämnden som fick i uppdrag att förvalta den mark som staden köpt in. De villor som byggdes gick att belåna med upp till 80 % hos stadens tomträttskassa vilket gjorde det möjligt även för mindre välbeställda att skaffa sig ett egnahem. Att hyra en tvårummare i innerstaden kostade vid den här tiden lika mycket som ett egnahem i Enskede! Det är klart att många ansåg det betydligt trevligare att bo i eget hus med täppa, än att hyra en våning i stan.
Gamla Enskedes stadsplan togs fram av den legendariske Per Olof Hallman och området kännetecknas av mjukt svängda gator och en lummig grönska. Genom stadens försorg togs också flera typritningar fram och många hus uppfördes efter dessa. Typhusen numrerades med romerska siffror som sträcker sig från I till XVIII.
År 1908 började byggnadsverksamheten i Gamla Enskede och under åren fram till första världskrigets utbrott 1914 uppfördes en mängd egnahem. Stockholms stad byggde många hus genom lantegendomsnämnden, men även privata bolag som AB Hem på landet och AB Stockholms Trädgårdsstäder var verksamma i området. Många hus byggdes också av privata byggmästare, antingen för eget bruk eller för att säljas vidare. Efter krigsslutet återupptogs byggnadsverksamheten och det byggdes mycket under 1920-1930-talen.
Byggnaden och dess disposition
Champinjonen 20 uppfördes under åren 1931-1932 och hör till de hus som uppfördes under mellankrigstiden. Det ligger i det så kallade Svampområdet söder om Sockenvägen. Till skillnad från många andra hus i kvarteret som var kataloghus från AB Svenska Trähus, ritades denna byggnad av Edvin Engström, föreståndare för egnahemsbyrån vid fastighetskontorets husbyggnadsavdelning.
Engström föddes 1890 och fick sin utbildning på Kungliga Tekniska högskolan varifrån han tog sin examen 1920. Under studietiden arbetade han bland annat på Kellgren & Hammarlings ritkontor och var även anställd som extra ingenjör på Stockholm stads fastighetskontor. Engström hör till de mest produktiva arkitekterna i Stockholm. Han ligger bland annat bakom merparten av villorna i Södra Ängby och Stora Mossen. Han har också ritat mängder av flerfamiljshus, främst i de närförorter som byggdes under åren 1935-1955.
Champinjonen 20 disponerades ursprungligen med hall, kök och vardagsrum på entréplan och två sovrum samt toalettrum en trappa upp. Toalettrummet var ett litet rum med tvättfat. Det var avsett för “morgontoaletten” och rymde således varken badkar eller wc. I källaren fanns garage, pannrum, wc samt tvättstuga med badkar.
För ett par år sedan genomfördes en pietetsfull tillbyggnad vilket resulterade i ett en ny entré samt matrum på nedre botten och ytterligare ett sovrum en trappa upp. I samma veva inreddes nya badrum, en trappa upp och i källaren.
Arkitektur
1930 gick Stockholmsutställningen av stapeln och genom den blev stockholmarna bekanta med de nya strömningarna inom arkitekturen som vuxit fram under 1920-talets sista år. Strama fasader utan onödig dekoration blev tidens ideal. De villor som byggdes under 1930-talet hade ofta fasader som var klädda med locklistpanel. Fönstren saknade vanligtvis spröjs, även om denna detalj dröjde sig kvar under ett par år. De brutna tak som varit populära tidigare, fasades ut. Vanliga sadeltak eller mer eller mindre platta tak var tidens melodi.
Champinjonen 20 är en klassisk 1930-talsvilla med en för tiden sparsmakad och sober fasad. Byggnaden vilar på en grå, spritputsad grund och därovan är fasaden klädd med locklistpanel som målats i en bruten vitgul nyans. Till den ursprungliga rektangulära byggnadskroppen, har tillfogats en utbyggnad som delvis är två våningar hög. Även denna har fasad klädd i locklistpanel men i anslutning till fönstren sitter en helt slät panel som signalerar att det rör sig om till utbyggnad av nyare datum. snyggt! Fönstren är i huvudsak klassiska tvåluftsfönster med eller utan spröjs. De omges av släta foder i en mörkare nyans än fasaden.
Kvalitéer
I Gamla Enskedes södra delar ligger en klunga med hus som i huvudsak uppfördes på 1920-1930-talen. Här finns många vackra byggnader inbäddade i den lummiga grönska som har blivit något av ett signum för Stockholms stads trädgårdsstäder. Ett av husen är Champinjonen 20 som är en trivsam villa med en välbevarad och tidstypisk fasad.
Interiört finns mycket av det gamla kvar, men också många nya tillägg som passar bra ihop med det äldre. Snickerier i tillbyggnaden mot trädgården, harmoniserar med ursprungliga detaljer som dörrar och lister. Fönstren i tillbyggnaden har valts med omsorg, precis som den vackra parkett med holländskt mönster som finns i stora delar av huset. Nämnas bör också den vackra gamla trappa som går mellan våningsplanet och som bevarar sin fernissade yta.
Text av Gustav "Rävjägaren" Bergström.
1908 togs det första spadtaget till vad som skulle bli Stockholms och Sveriges första trädgårdsstad i Gamla Enskede. Här skulle människor kunna köpa sig ett litet hus med trädgård till samma pris som en lägenhet inne i staden kostade. Området präglas än idag av grönska och trädgårdar. Här bor du i en vacker och inspirerande omgivning, både arkitektoniskt och naturmässigt. Blandningen av villor, flerfamiljshus och lokaler med olika verksamheter skapar en trivsam och trygg småstadsstämning med familjär ton. I området finns inredningsbutiker, skola, kyrka och flertalet förskolor, parker och grönområden samt lekparker. Vid Gamla Enskedes inofficiella centrum ligger den uppskattade kvarterskrogen Enskede matbod, tillsammans med Ateljéns Livs – en saluhall i miniformat, samt ett välkänt bageri/kafé, pizzeria, småbutiker med mera. ICA BEA vid Svedmyraplan har förutom ett stort matutbud och generösa öppettider också karaktären av gammal diversehandel där det mesta finns. Området är cykel- och promenadvänligt, och även lättillgängligt med bil. Närmaste t-banestation är Svedmyra, cirka 700 meter från adressen.