FOTO: SPINELL STYLING: COPPARSTAD TEXT: MURÉN
En av de sista ostyckade tomterna på Dalarö är nu till salu, centralt belägen på huvudön med vackra och välhållna byggnader och en 4 733 kvm stor trädgårds- och naturtomt med utsikt över Vadviken och närhet till Dalarö kanal. Avtalsservitut finns för rättighet till väg även mot Torsvägen. Fastigheten bebyggdes 1890 och innefattar en huvudbyggnad i form av ett stort bostadshus, ett separat sommarhus, ett gammalt stall som numer är garage och förråd, en sjöbod och en lekstuga. Den ursprungliga gårdsplanen kring stallet är ännu bevarad. Tomten är vackert kuperad, har viss sjöutsikt och flera olika trädgårdsrum och uteplatser, bland annat ett utkiksberg med flaggstång och en murad utsiktsplats med vy mot Vadviken. Huvudbyggnaden har sällskapsutrymmen på entréplan och fyra sovrum på det övre, tre eldstäder och källare. Detta är ett hus och en tomt med alla möjligheter för ett givande och omväxlande liv för en stor familj och för umgänge. Läget är privat och ogenererat, och samtidigt med gångavstånd till Dalarö centrum med affärer, bageri, restauranger, bank, skola och kyrka. OBS VÄNLIGEN PARKERA VID PARKERINGEN NEDANFÖR FASTIGHETEN, ALTERNATIVT VID SJÖRÄDDNINGSSTATIONEN.
BOSTADSTYP
Friliggande villa
UPPLåTELSEFORM
Friköpt
ADRESS
Vasavägen 20
OMRåDE
Dalarö
RUM
8 rum
AREA
191 kvm + 14 kvm biarea, taxeringsinformation
PRIS
8 300 000 kr slutpris
TAXERINGSKOD
220, Småhusenhet, bebyggd
TAXERINGSVäRDE
4 479 000 KR - Småhusbyggnad 2 039 000 KR, Småhusmark 2 440 000 KR
SUMMA PANTBREV
1 000 000 KR
TOMTAREAL
4 733 kvm
VATTEN/AVLOPP
Kommunalt vatten året om. Kommunalt avlopp
PLANBESTäMMELSER
Stadsplan
RäTTIGHETER
Förmån: Avtalsservitut: Väg, D201900554885:1.1
BYGGNADSTYP
2-plansvilla med källare
UPPLåTELSEFORM
Friköpt
BYGGNADSåR
1890
UPPVäRMNING
Elpatron, olja, ved, vattenburen värme
ENERGIDEKLARATION
Utförd 2019-08-22
ENERGIKLASS
G
ENERGIFöRBRUKNING
173 kWh/kvm per år
FASAD
Trä
STOMME
Trä
FöNSTER
3-glas
BJäLKLAG
Trä
VENTILATIONSTYP
Självdrag
VATTEN/AVLOPP
Kommunalt vatten året om. Kommunalt avlopp
FASTIGHETSBET
Dalarö 5:22
EL
45 684 kr/år
VA
3 861 kr/år
RENHåLLNING
1 788 kr/år
SOTNING
1 366 kr/år
FöRSäKRING
8 832 kr/år
TOTAL DRIFTSKOSTNAD
61 531 kr/år, utöver detta tillkommer kostnad för fastighetsavgift/skatt 11 836 KR
DRIFT RäKNAT På
2 personer
Huvudbyggnaden
På husets entréplan finns kök med intilliggande matsal, ett vardagsrum, ett gavelrum med stora fönsterpartier, wc med dusch och hall/entrérum. Köket med den intilliggande matsalen är stort och inbjudande, här finns plats att duka till stora sällskap. En glasad dörr leder från matsalen ut till den härliga terrassen som är byggd i vinkel runt hörnet på huset. Förutom köksinteriören med full maskinell utrustning finns här en integrerad vedspis för värme, mys och matlagning som extra tillgång. Vardagsrummet som ligger intill är ett lika trivsamt rum med hörnläge och vackert murad öppen spis. Gavelrummet med fönster i två väderstreck nyttjas som alternativt vardagsrum, och ligger precis intill. Detta rum kan även bli sovrum för den som behöver fler sådana, eller kanske ett arbetsrum. Planlösningen på entréplanet är runtgående med två rum på vardera sida. Entrén är förlagd till det ena sidorummet och här finns även tvättstuga. På husets övre plan finns fyra sovrum, ett allrum, wc och hall. Sovrummen har alla stor charm med till exempel snedtak, olika fönstertyper och sirliga tapeter. Allrummet är ett härligt stort och ljust rum med fönster i tre väderstreck och sjöutsikt. Här finns även en värmande braskamin. I husets källarplan finns förråd, matkällare, pannrum och elcentral. Dessutom finns här ett badrum med egen ingång som kan nyttjas vid en eventuell uthyrning av sommarhuset.
Trädgård
Detta är en stor och ogenererad naturtomt med flera olika trädgårdsrum indelad med häckar, träd, kallmurar, stengärdsgård och berg. Här finns även ett skogsparti med eget blåbärsris inpå knuten. Centralt placerat finns ett vårdträd i form av en mäktig kastanj. Buskar och perenner avlöser varandra i blomning under året. Stenpartier och trädgårdsrum har anlagts i etapper från 1890. Här finns gräsmattor för lek och spel, grusade gångar, en enskild uppfart och två egna brunnar, anno 1890 och 1956, som kan brukas för trädgårdsbevattning.
Sommarhuset
Fastigheten innefattar även ett rödfärgat sommarhus på 59 kvm från 1890-talet med snickarglädje och en öppen veranda, byggt på solid stengrund och i två våningar. Här finns bland annat ett kök med inredning från 1950-talet, ett allrum med en järnkamin (tryckprovad 2009 men ej använd sedan dess), charmiga sovrum med blommiga tapeter och en trapphall med pärlspont på väggarna. Huset lämpar sig utmärkt för uthyrning under sommarmånaderna. Här finns sommarvatten men inget wc, detta finns dock i källaren till det stora bostadshuset.
Stall, sjöbod med mera
Fastigheten har ett bevarat gammalt stall med hönshus och vedbod samt en separat sjöbod och lekstuga. Stallet, som är i två våningar, har minnen från sin ursprungliga funktion. Ända fram till 1900-talets mitt har det här funnits arbetshästar och djur. Idag finns här garage, en verkstad och två drängkammare, varav den ena är ett fint gästrum (renoverades på 1990-talet). Sjöboden, där båtsaker och fiskenät förvaras, är tämligen orörd från sekelskiftet 1900. Den charmiga lekstugan har ursprungliga golv och tapeter.
ARKITEKT: Ombyggt 1985
Fastigheten Haninge Dalarö 5:22 stod enligt uppgift färdig 1890, under en tid då Dalarö etablerades som populär badort och villor till såväl badgäster som bofasta byggdes. Fastigheten har en vacker huvudbyggnad klädd i liggande fasspontpanel i bruten ljus gröngul kulör och vilande på en solid naturstensgrund. På husets båda sidor finns utbyggnader. Därtill finns ett mindre sommarhus med rödmålad fasad samt uthus-/förrådsbyggnader. Fastigheten har varit i samma familjs ägo sedan 1938. Nuvarande ägare ärvde gården av sina föräldrar. I äldre tid kallades fastigheten Idunsberg, och Vasavägen hette tidigare Idunstigen. Bostadshuset har byggts om och till genom åren, senast 1985.
Dalarös historia är lång och handlar mycket om orten som försvarsanläggning och som sommarnöje och badort. Det var i mitten av 1800-talet som Dalarö blev en populär badort med ett hektiskt societetsliv. Här byggdes ett kallbadhus och ett varmbadhus, ett societetshus och en mängd sommarvillor. August Strindberg och familjen Bonnier var några av dem som tillbringade somrarna på ön. Idag är det likväl ett blomstrande sommarviste, men även en levande bostadsort övriga årstider. Här finns många trevliga butiker och restauranger som Dalarö Lanthandel, Dalarö Ost & Gott, Bistro Tullhuset och Dalarö Bageri. Dalarö skola ligger nära och det finns flera förskolor. Här finns många härliga promenadstråk och utkiksplatsen Amerikaberget där man bland annat firar in våren på valborg. Närheten till vattnet är såklart påtaglig på denna plats och du bor nära både Dalarö kanal och Vadviken med småbåtshamn.