Dvärgbacken 1B

5 ROK 96 KVM 7 250 000 KR

Se bilder

FINSNICKRAD HAVSNÄRA HUSDRÖM MED RÖTTER I 1700-TALET

TEXT: MURÉN FOTOGRAFI: JOHANSSON STYLING: LINDHOLM

VÄNLIGEN KONTAKTA MÄKLAREN FÖR VISNING I den allra vackraste miljö, på södra Dalarö och med högt läge och utsikt över havet, ligger Dvärgbacken. Det är en vindlande och kuperad liten gata med en klassisk skärgårdskänsla där husen ligger tätt på klippan. Här på nummer 1B ligger ett omfamnande hem i två våningar plus källare med tre eldstäder och detaljer från fyra sekel. Huset är renoverat med stor kärlek till tradition och historia och är mycket väl omhändertaget såväl exteriört som interiört. Det är en av ortens äldsta byggnader och ligger centralt men lugnt i samhället ovanför gästhamn och färjeläge. Skärgårdens ljud och dofter bidrar till att göra denna ljuva plats till den avstressande miljö som den är. Trettio steg från gården finns ett bageri och inom fem-tio minuter når du klippbad och underbara sandstränder - livskvalitet endast 35 minuter från Stockholm.

DENNA BOSTADEN ÄR SÅLD

Fakta

BOSTADSTYP

Friliggande villa

UPPLåTELSEFORM

Friköpt

ADRESS

Dvärgbacken 1B

OMRåDE

Dalarö

RUM

5 rum

AREA

96 kvm + 20 kvm biarea, faktisk uppmätn norm SS 021054

PRIS

7 750 000 kr slutpris

SUMMA PANTBREV

873 000 KR

TOMTAREAL

114 kvm

TOMTTYP

Natur och trädgårdstomt

VATTEN/AVLOPP

Kommunalt vatten och avlopp.

PLANBESTäMMELSER

Detaljplan (1996-04-09) Tomtindelning (1981-03-12) Stadsplan (1920-04-16)

Byggnad

BYGGNADSTYP

1½-plansvilla med källare

UPPLåTELSEFORM

Friköpt

BYGGNADSåR

1800

UPPVäRMNING

Vattenburet system med elpanna

ENERGIDEKLARATION

Utförd 2019-04-17

ENERGIKLASS

G

ENERGIFöRBRUKNING

174 kWh/kvm per år

FASAD

Trä, stående panel med läkt

STOMME

Trä

FöNSTER

Englas med innerfönster

BJäLKLAG

Original från husets uppförande

TAK

Enkupigt handslaget tegeltak och falsat plåttak

GRUNDLäGGNING

Stengrund i souterräng

VENTILATIONSTYP

Självdrag

VATTEN/AVLOPP

Kommunalt vatten och avlopp.

FASTIGHETSBET

Dalarö 2:118

Driftskostnad

UPPVäRMNING

21 900 kr/år

EL

14 500 kr/år

VA

4 004 kr/år

RENHåLLNING

1 788 kr/år

SOTNING

150 kr/år

FöRSäKRING

6 245 kr/år

TOTAL DRIFTSKOSTNAD

48 587 kr/år

DRIFT RäKNAT På

2 personer

Bostadsbeskrivning

Entréplan

Genom vackra speglade pardörrar gör du entré i huset. Här innanför finns platsbyggd klädförvaring bakom speglade dörrar i husets entrédel. Därefter följer en hall som leder till kök och vardagsrum och även de trappor som leder upp och ned i huset. Trappan till källaren är dold i speglade snickerier. Rakt fram från hallen ligger köket, ett ljust och trivsamt rum med vackra spröjsade fönsterpartier som vetter mot husets gård. Köksinredningen är platsbyggd i massivt trä som utvändigt är målad i Gysinge linoljefärg kulör Grönjord. Här finns en äldre vedspis, Husqvarna modell no 28, och en murad vitputsad spiskåpa med fläkt. Dessutom spishäll, ugn, kyl, frys och diskmaskin. På väggarna sitter målad pärlspont och tapeten Josefina från Boråstapeter. I köket finns även dörr ut till husets skyddade uteplats.

Vardagsrummet ligger centralt placerat i huset och är ett rum man gärna dröjer sig kvar i. Trivseln är tydlig, inte bara genom den fina kakelugn som sprider mys i ett av rummets hörn. Spröjsade och speglade pardörrar leder från vardagsrummet till en ljuvlig glasveranda med småspröjsade och munblåsta fönster i olika stora rutor. På andra sidan vardagsrummet ligger ett sovrum som är ett härligt och rofyllt hörnrum med fönster i två väderstreck. Badrummet på entréplan har vita kaklade väggar, grått klinkergolv med golvvärme, badkar på tassar, separat dusch, handfat i äldre stil, högspolande wc, tvättmaskin och torktumlare.

De breda brädor som utgör tak i vardagsrum och sovrum är före detta golvbrädor som återanvänts. På golvet i kök, vardagsrum, sovrum och hall ligger brett kilsågat 1800-talsträgolv och mellan rummen finns höga golvsocklar. Ljusa klassiska tapeter klär väggarna. Bevarat i huset finns också en skatt i form av prover på de tapeter som klätt väggarna i huset genom åren.

Övre plan

På husets övervåning finns ett stort vardagsrum/allrum, ytterligare ett sovrum, ett litet vindsrum och en wc. Vardagsrummet har fönster i tre väderstreck och husets bästa utsikt. Här finns också synliga takbjälkar, brädklädda takvinklar, en öppen spis och utgång till husets takterrass. Detta rum kan förstås också bli ett fantastiskt sovrum. Sovrummet intill är ett mysigt rum som även det har synligt bjälklag och snedtak. Väggarna är tapetserade med en paisleymönstrad tapet från Ralph Lauren och under taket sitter ett innerfönster till det intilliggande allrummet. Mitt emot sovrummet finns ett litet vindsrum med fönster, ett charmigt kryp-in som till exempel kan bli ett mysigt lekrum. På våningens wc finns handfat, toalett, ett litet runt fönster och väggar målade i kulör Grönjord. Utöver angiven totalarea finns ett inrett vindsrum på övervåningen samt ett stort förvaringsutrymme i vinkel, åtkomlig bakom dolda panelar från trappan.

Källarplan

I husets källarplan finns det finaste garage vi någonsin sett, med ljus brädklädd vägg och en verktygsbänk. I källaren finns också ett murat valv från husets uppförande, som till exempel kan bli den perfekta inramningen till en vinkällare. Här finns en separat utgång. För den som vill göra en omdisposition finns även möjlighet att göra en tvättstuga här.

Utomhus

Huset har en behändig och lättskött tomt om 114 kvm. I anslutning till köket finns en skyddad trädäckad altan med odlingslådor och på det övre planet en takterrass. Båda uteplatserna ligger i söderläge. Husets entré ligger åt motsatt håll och garaget har infart från den östra gaveln där det dessutom finns parkeringsplats för ytterligare en bil.

Arkitektur

ARKITEKT: 1795-1805

Husets historia går tillbaka ner till 1700-talet. Det kallades tidigare för Bryggerihuset och ingick från början i en större gård tillsammans med den intilliggande Kommendantbostaden, känd från SvT:s program ”Det sitter i väggarna”, som huvudbyggnad. Det uppfördes kring sekelskiftet 1700/1800 som komplementbyggnad till Kommendantbostaden, och bestod från början förmodligen endast av ett stort rum med eldstad samt ytterligare ett rum som kan ha varit förstuga. Troligen förvandlades brygghuset till ett bostadshus i samband med en ombyggnad i mitten av 1800-talet. Då tillkom glasverandan med tillhörande vindfång på husets framsida. När tillbyggnaden på baksidan uppfördes är inte helt klarlagt men den finns åtminstone avbildad på ett fotografi från 1940-talet. Huset vilar på en hög putsad stengrund och är på våningsplanen klätt med gulmålad locklistpanel med vitmålade foder, knutar och fönster. Mellan 1995 och 2002 genomgick huset en omfattande och mycket noggrann totalrenovering av husets dåvarande ägare som var snickare. Han utförde ett både gediget och genomtänkt hantverksarbete och tog under arbetets gång tillvara på material som återanvändes, som golvbrädor, dörrar, låsbeslag, fönsterhakar med mera. Lister frästes i samma stil och andra detaljer återställdes för att i största möjliga mån behålla husets ursprungliga uttryck. Varje vrå är genomtänkt och paneler, hörn och takvinklar har utnyttjats till snillrik dold förvaring med maximalt utnyttjade utrymmen, bland annat kring trapphuset. Snickerier och målade väggpartier är genomgående målade med linoljefärg från Gysinge. I hela huset sitter smäckra enkelfönster med mycket vackert glas och innanfönster som sätts in under årets kallare tider. Här bor du med kikare på fönsterbrädan – det går aldrig att få nog av de vyer och väderfenomen, båt- och fågelliv som kan skådas från denna plats.

Architecture

Område

Dalarös historia är lång men handlar mycket om orten som försvarsanläggning och som sommarnöje och badort. Det var i mitten av 1800-talet som Dalarö blev en populär badort med ett hektiskt societetsliv. Här byggdes ett kallbadhus och ett varmbadhus, ett societetshus och en mängd sommarvillor. August Strindberg och familjen Bonnier var några av dem som tillbringade somrarna på ön. Idag är det såväl ett blomstrande sommarviste, som en levande bostadsort övriga årstider. Här finns många trevliga butiker och restauranger som Dalarö Lanthandel, Dalarö Ost & Gott, Bistro Tullhuset och Dalarö Bageri som inte ligger många meter från huset. Två förskolor och en skola ligger helt nära, liksom Dalarö Torg där bussarna avgår mot Stockholm och Handen. Här finns många härliga promenadstråk och utkiksplatsen Amerikaberget där man bland annat firar in våren på valborg. Närheten till vattnet är såklart påtaglig på denna plats och du har badrocksavstånd till badbrygga, klippor och stränder.