FOTO: SPINELL STYLING: COPPARSTAD TEXT: MURÉN
I mitten av 1950-talet anlitades arkitekt Sixten Magnusson att rita familjen Brohults drömhem. De önskade ett påkostat och representativt hem för middagar och stora fester. Därtill fick de ett hus med gott om utrymme för familjeliv och ett modernt och lättskött hem i det vardagliga. Den stora villan på Gliavägen är än idag ett riktigt önskehem med gott om plats för både familj och festligheter. Huset har av nuvarande ägare renoverats med respekt för sitt ursprung och bevarar såväl den ursprungliga planlösningen som många fina originaldetaljer. På entréplanet har bostaden generösa sällskapsytor som inkluderar ett stort vardagsrum med öppen spis, en anslutande matsal och ett snyggt och praktiskt kök samt ett sovrum och wc. På det övre planet finns fyra rymliga sovrum, ett sällskapsrum och badrum. Därtill finns ett källarplan med gillestuga, tvättstuga, matkällare, förråd och pannrum för bergvärme. Detta är ett levande hus och ett hus att leva länge i. Det täcker upp för olika faser av livet och passar lika bra för småbarnsfamiljen som då barnen blivit äldre. Rummen är många och flexibla. Huset omges av en lummig trädgård med många växter som är lika gamla som huset. Omgivningarna är lika trivsamma med lummiga och lugna villakvarter nära naturområden och flera förskolor och skolor.
BOSTADSTYP
Friliggande villa
UPPLåTELSEFORM
Friköpt
ADRESS
Gliavägen 97
OMRåDE
Bromma Kyrka
RUM
7 rum
AREA
194 kvm + 85 kvm biarea, taxeringsinformation
PRIS
10 625 000 kr slutpris
TAXERINGSKOD
220, Småhusenhet, bebyggd
TAXERINGSVäRDE
7 251 000 KR - Småhusbyggnad 3 417 000 KR, Småhusmark 3 834 000 KR
SUMMA PANTBREV
3 250 000 KR
TOMTAREAL
620 kvm
TOMTTYP
Trädgårdstomt (friköpt)
VATTEN/AVLOPP
Kommunalt vatten året om. Kommunalt avlopp
PLANBESTäMMELSER
Stadsplan Tomtindelning Vattenskyddsområde
RäTTIGHETER
Avtalsservitut Villa Last: Avtalsservitut: Villa, 0180-86/73.2
BYGGNADSTYP
1½-plansvilla med källare
UPPLåTELSEFORM
Friköpt
BYGGNADSåR
1957
ENERGIDEKLARATION
Utförd 2019-05-17
ENERGIKLASS
D
FASAD
Tegel och terrasitputs
STOMME
Murverk
FöNSTER
2-glas
BJäLKLAG
Trä
GRUNDLäGGNING
Betonghålsten
VENTILATIONSTYP
Självdrag
VATTEN/AVLOPP
Kommunalt vatten året om. Kommunalt avlopp
FASTIGHETSBET
Moränängen 50
UPPVäRMNING
10 405 kr/år
EL
7 440 kr/år
VA
3 973 kr/år
RENHåLLNING
7 500 kr/år
FöRSäKRING
11 000 kr/år
TOTAL DRIFTSKOSTNAD
40 318 kr/år, utöver detta tillkommer kostnad för fastighetsavgift/skatt 10 074 KR
DRIFT RäKNAT På
3 personer
Dela på sociala medier
Entréplan
Innanför ytterdörren, som är bevarad från byggåret, möter en vacker hall med ett trapphus som leder till husets olika plan. Mellan de båda stora våningsplanen finns också ett halvplan med ett rum. Hallen som möter har den ursprungliga klädhängaren bevarad liksom ett mycket vackert välvt och blyinfattat fönster. Köket renoverades 2002 och uppdaterades 2018–2019 och har inredning i ek från Kvänum, med samma planlösning som ursprungsköket. Bänkskivorna är av tjock vit carraramarmor och samma material finns även i väggmosaiken. Under marmorbänken vid fönstret är det gamla sopnedkastet bevarat och är idag en utmärkt plats för sopsortering. I köket ryms köksbord och stolar för en familj. Säljarna har uppskattat att ha ett separerat kök som går att stänga till. Mellan kök och matsalsdel finns ett fantastiskt serveringsskåp som nås från bägge sidor och som sväljer mängder av glas och porslin. Matsalen ligger i vinkel mot vardagsrummet och tillsammans är de ett stort och härligt rum med plats för stort matbord, mingel och umgänge liksom vanligt vardagsliv. Den stora öppna spisen i vardagsrummet är utsmyckad med gjutjärnsdetaljer från sent 1700-tal och har en fin rundad linje i öppningen som återkommer både i valvet och i överkant på det blyinfattade fönstret i hallen. Rakt fram från hallen ligger ett sovrum som nyttjas som arbetsrum och musikrum. Från detta rum och från vardagsrummet leder pardörrar ut till altan och trädgård, och det är härligt att öppna upp dörrarna och insupa grönska och dofter, från tidig vår till sen höst.
Övre plan
Från ett centralt placerat sällskapsrum på det övre planet nås tre sovrum och ett badrum. Längst ut på bortre gaveln ligger master bedroom med två stora klädkammare samt balkong. Våningsplanets två ytterligare sovrum är två fina barnrum med ursprungliga garderober och linneskåp bevarade, det ena också med en kattvind innanför garderoben som blir en mysig koja. En halv trappa ner ligger ytterligare ett sovrum som är en före detta pigkammare. Detta rum har för nuvarande familj varit ett eftertraktat tonårsrum; lite större, lite längre från föräldrarna och med ett eget handfat på rummet. Sällskapsrummet högst upp har också en fin öppen spis med gjutjärnsplatta från 1800-talet som murades in vid uppförandet av huset. På detta plan ligger också ett stort och stilrent badrum renoverat 2017 med inkaklat badkar, grön kolmårdsmarmor på golv med golvvärme, handfat med blandare från danska Vola, kommod, wc och fönster.
Källarplan
I husets källarplan finns en gillestuga som för nuvarande ägare bland annat varit tv-rum, pyssel- och lekrum, ett mysigt tonårshäng, perfekt med egen ingång och träningsrum. Här finns också en öppen spis, dock ej i bruk. Den stora tvättstugan intill är ytterligare vardagslyx i detta hem, med massor av plats att hänga tvätt på linor (finns också en torktumlare). Dessutom har källarplanet en dusch, stora förvaringsutrymmen i förråd och i garderober från Mogensen, här finns även matkällare samt pannrum.
Trädgård
Den 620 kvm stora trädgården är en historia i sig och originalritningen med alla plantor utmärkta finns bevarad. Många växter har stått sig genom åren och precis som då huset stod nytt kan man idag njuta av syrener, kaprifol, paradisträd, humle, vildvin och japansk buskpion som lär komma från frön från den japanske kejsarens trädgård. Två björkar ramar in gårdens framsida nu som då. Ölandssten leder fram till husets entré och denna sten ligger också vid altanen på husets baksida. Här har man en ljuvlig uteplats inramad av franska fönster med fönsterluckor och en liten mosaikklädd damm – en miljö som förflyttar tanken till sydligare breddgrader. I trädgårdens ena hörn finns ett litet tegelklätt hus för förvaring av till exempel utemöbler och redskap, eller varför inte inreda huset till en lekstuga. Förutom garaget finns parkeringsplats för två bilar på gården.
ARKITEKT: Sixten Magnusson 1957
Huset
Huset på fastigheten Moränängen 50 ritades 1955 av Sixten Magnusson för familjen Brohult. Villan skulle vara påkostad och representativ för middagar och stora fester. Huset är en klassisk 1950-talsvilla uppförd i 1 ½ våning samt källare. Husets yttre plåtarbeten såsom hängrännor, stuprör, fönsterbleck, vindskivor och yttre inklädnad av burspråken är av koppar. Byggnadskroppen är tudelad med en mindre del som innehåller garage och är något förskjuten till den huvudsakliga bostadsdelen och mellan dem finns husets entré. Innanför ytterdörren, som är bevarad från byggåret, möter en vacker hall med ett trapphus som leder till de olika halvplanen. Sixten Magnusson har som yrkesman ritat en mängd villor, de flesta i norra Stockholm och framför allt i Danderyd och de flesta under åren 1945–1965. Han var en mästare på att skapa eleganta och funktionella bostäder med vacker exteriör och med många fina detaljer, och var särskilt skicklig på de öppna halvplanslösningar som var på modet från slutet av 1940-talet och som vi även hittar i detta hus.
I området Bromma kyrka bor du på denna adress precis mittemot Bromma kyrka som är en av Stockholms äldsta byggnader med anor i 1100-talet. Den fem hektar stora kyrkogården ger ett fritt läge. Kyrkan är bland annat känd för sina väggmålningar av Albertus Pictor från 1400-talet och för Nils Ferlins grav på kyrkogården. Närliggande Kyrksjölötens naturreservat är ett populärt rekreationsområde med motionsvägar och bryggbad i Kyrksjön. Endast ett par minuter från huset finns en trevlig kvartersrestaurang, Bistro Bromma som också har uteservering på sommaren. I området finns ett flertal förskolor och skolor för olika årskurser. Buss 117 som går mellan Brommaplan och Spånga station och ansluter till tunnelbana respektive pendeltåg stannar precis i anslutning till bostaden, något som också är mycket praktiskt när man har större barn som åker hem själva.