Allmänt
Lägenheten har som nämnts ett bra ljusinsläpp och takhöjden, som är generösare än dagens standard, skapar en luftig atmosfär. Sommartid njuter man av solen ute i föreningens grönskande trädgård som löper längs med huslängan. Trädgården är som en dröm för den med gröna fingrar, och bland annat har lägenhetens nuvarande ägare gjort om en tidigare anlagd damm till en cirkulär perennrabatt som blommar hela säsongen. Senaste sommaren blev dahliorna, vars rotknölar nu ligger och vilar upp sig i föreningens trädgårdsförråd, otroligt höga. Höga träd ger en fin inramning, och de välskötta villaträdgårdarna i grannkvarteren höjer intrycket. Underbara Sandsborgs kyrkogård, med valvingångar genom täta häckar, bjuder in till lugna promenader och kontemplation.
Vardagsrum
Två fönster i sydväst fyller vardagsrummet med ljus, och den under sommarhalvåret lummigt inramade utsikten mot Sandsborgskapellet är som ett levande vykort. Det är ett väldimensionerat rum med gott om plats för till exempel säng, soffa, skrivbord och förvaringsmöblemang. Det framtagna brädgolvet är vaxat och ifjol målades väggarna i en ljuvlig ljusblå kulör.
Kök
Från hallen leder en glasinfattad originaldörr in till lägenhetens kök som tack vare fönster i både sydost och sydväst badar i härligt ljus. Här kan man samla kompisgänget för trevliga middagar, och till vardags ryms ett matbord för fyra personer lätt och ledigt. Det är väl tilltaget med bänkyta och förvaring, och inredningen är en charmig blandning av 1920-tal, 1960-tal och modernt. Köksskåpen har lindblomsgröna luckor och lådor, och bänkskivorna är i ask. Partierna ovanför spisen och bänkarna är klädda med vitt kakel. Spisen är i rostfri design och diskmaskinen integrerad i inredningen. Fläkten och kylen/frysen är vita. Köket renoverades varsamt 2017 till 2019, och under 2024 har ytskikt målats och förbättrats. Det framtagna brädgolvet är vaxat och väggarna målade i vitt med William Morris vackra tapet ”Bird & Pomegranate” som fond.
Alternativ planlösning
Det finns möjlighet att sätta in ett nytt kök i vardagsrummet och göra om det nuvarande köket till ett separat sovrum. Se alternativ planritning och kontakta mäklaren för mer information.
Badrum
Badrummet inrymmer badkar, handdukstork, handfat, spegelskåp och toalett. Om man byter ut badkaret mot en duschhörna kan man även sätta in en tvättmaskin. Väggarna är helkaklade i vitt och golvet belagt med mörkgrå klinker.
Hall
Hallen är välkomnande, och mitt emot ytterdörren finns det plats för jackavhängning. Bra förvaringsmöjligheter erbjuds i form av en klädkammare som döljer sig bakom en spegeldörr. Det framtagna brädgolvet är vaxat och väggarna målade i en mintgrön kulör.